Guy Debord cytaty

Guy Debord Fotografia
9  0

Guy Debord

Data urodzenia: 28. Grudzień 1931
Data zgonu: 30. Listopad 1994
Natępne imiona:Ги Дебор

Reklama

Guy Ernest Debord – francuski pisarz, filozof, myśliciel polityczny, filmowiec oraz członek założyciel Międzynarodówki Letrystycznej i Międzynarodówki Sytuacjonistycznej . Polski wydawca jego Dzieł filmowych pisze w nocie o nim tak: „pisarz, strateg, alkoholik. Nazywany również filozofem, teoretykiem, artystą i filmowcem”. Pod koniec życia cierpiał na neuropatię, efekt długoletniego upijania się. Zmarł śmiercią samobójczą.

Guy Debord jest najlepiej znany ze swych teoretycznych prac: Społeczeństwo spektaklu i Rozważania o społeczeństwie spektaklu. Ponadto napisał szereg książek autobiograficznych i wiele krótkich tekstów, często anonimowych, publikowanych w periodykach.

W szerszym ujęciu teorie Deborda próbowały zdać relację z duchowego ogłupienia jakie przyniósł ze sobą, zarówno w prywatnej, jak i publicznej sferze życia codziennego, modernizm skutkiem działania ekonomicznych sił w Europie po drugiej wojnie światowej. Debord odrzucał, jako bliźniacze twarze tego samego problemu zarówno zachodni kapitalizm, jak i scentralizowaną gospodarkę państwową krajów Bloku Wschodniego. Jak postulował Debord alienacja może być zasadniczą przyczyną zaborczych sił ‘spektaklu’ – społecznej relacji pomiędzy ludźmi, której pośredniczą obrazy. Analizy Deborda rozwijają pojęcia reifikacji i fetyszyzmu towarowego wprowadzone przez Karola Marksa i Georga Lukácsa. Analiza penetruje historyczne, ekonomiczne i psychologiczne korzenie mediów. Zasadniczą myślą tej szkoły myślenia było twierdzenie, że alienacja jest więcej niż tylko odnoszącym się do emocji opisem czy aspektem indywidualnej psychologii – raczej jest konsekwencją komercyjnej formy organizacji społeczeństwa, która w kapitalizmie osiągnęła swój szczyt.

Podobni autorzy

Cytaty Guy Debord

Reklama

„Świat został już sfilmowany, teraz pora, aby go zmienić.“

— Guy Debord
Źródło: Łukasz Rogowski, Apologia politruka, lewica. pl, 14 września 2012 http://lewica.pl/?id=27011&tytul=%A3ukasz-Rogowski:-Apologia-politruka

Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
 Clarín Fotografia
Clarín
1852 - 1901
Edward Grey Fotografia
Edward Grey3
1862 - 1933
Siméon Denis Poisson Fotografia
Siméon Denis Poisson
fizyk i matematyk francuski 1781 - 1840
Andrzej Maksymilian Fredro Fotografia
Andrzej Maksymilian Fredro66
polski pisarz polityczny 1620 - 1679
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy