Guy Debord cytaty

Guy Debord Fotografia
9  0

Guy Debord

Data urodzenia: 28. Grudzień 1931
Data zgonu: 30. Listopad 1994
Natępne imiona:Ги Дебор

Reklama

Guy Ernest Debord – francuski pisarz, filozof, myśliciel polityczny, filmowiec oraz członek założyciel Międzynarodówki Letrystycznej i Międzynarodówki Sytuacjonistycznej . Polski wydawca jego Dzieł filmowych pisze w nocie o nim tak: „pisarz, strateg, alkoholik. Nazywany również filozofem, teoretykiem, artystą i filmowcem”. Pod koniec życia cierpiał na neuropatię, efekt długoletniego upijania się. Zmarł śmiercią samobójczą.

Guy Debord jest najlepiej znany ze swych teoretycznych prac: Społeczeństwo spektaklu i Rozważania o społeczeństwie spektaklu. Ponadto napisał szereg książek autobiograficznych i wiele krótkich tekstów, często anonimowych, publikowanych w periodykach.

W szerszym ujęciu teorie Deborda próbowały zdać relację z duchowego ogłupienia jakie przyniósł ze sobą, zarówno w prywatnej, jak i publicznej sferze życia codziennego, modernizm skutkiem działania ekonomicznych sił w Europie po drugiej wojnie światowej. Debord odrzucał, jako bliźniacze twarze tego samego problemu zarówno zachodni kapitalizm, jak i scentralizowaną gospodarkę państwową krajów Bloku Wschodniego. Jak postulował Debord alienacja może być zasadniczą przyczyną zaborczych sił ‘spektaklu’ – społecznej relacji pomiędzy ludźmi, której pośredniczą obrazy. Analizy Deborda rozwijają pojęcia reifikacji i fetyszyzmu towarowego wprowadzone przez Karola Marksa i Georga Lukácsa. Analiza penetruje historyczne, ekonomiczne i psychologiczne korzenie mediów. Zasadniczą myślą tej szkoły myślenia było twierdzenie, że alienacja jest więcej niż tylko odnoszącym się do emocji opisem czy aspektem indywidualnej psychologii – raczej jest konsekwencją komercyjnej formy organizacji społeczeństwa, która w kapitalizmie osiągnęła swój szczyt.

Cytaty Guy Debord

Reklama

„Świat został już sfilmowany, teraz pora, aby go zmienić.“

— Guy Debord
Źródło: Łukasz Rogowski, [http://lewica. pl/? id=27011&tytul=%A3ukasz-Rogowski:-Apologia-politruka Apologia politruka, lewica. pl, 14 września 2012]

Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Stanisław Barańczak Fotografia
Stanisław Barańczak23
polski pisarz 1946 - 2014
Aureliusz Augustyn z Hippony Fotografia
Aureliusz Augustyn z Hippony158
wczesnochrześcijański biskup i teolog 354 - 430
Vine Deloria, Jr.8
teolog i prawnik amerykański, działacz na rzecz praw Indian 1933 - 2005
Maurice Denis Fotografia
Maurice Denis4
1870 - 1943
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Alexis de Tocqueville Fotografia
Alexis de Tocqueville39
francuski myśliciel i polityk
Gabriel Marcel Fotografia
Gabriel Marcel8
dramaturg a filozof z Francja
Guy Sorman Fotografia
Guy Sorman1
francuski publicysta i filozof
Joseph de Maistre Fotografia
Joseph de Maistre11
francuski filozof