Louis-Ferdinand Céline cytaty

Louis-Ferdinand Céline Fotografia
11  0

Louis-Ferdinand Céline

Data urodzenia: 27. Maj 1894
Data zgonu: 1. Lipiec 1961

Reklama

Louis-Ferdinand Céline fr: lwi fɛʀdinɑ̃ selin, właśc. Louis-Ferdinand Destouches – francuski prozaik; pisarz i eseista, zwany "enfant terrible świata literackiego". Uczestnik I wojny światowej. Jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku, prekursor egzystencjalizmu w literaturze, porównywany nieraz do Markiza de Sade. Z wykształcenia lekarz, co znalazło odzwierciedlenie w percepcji świata w jego powieściach. Innowator języka literackiego, który wzbogacił o argot i specyfikę języka mówionego, wyzwolonego ze składni francuskiej. Znany zwłaszcza dzięki skandalizującej powieści Podróż do kresu nocy, określanej przez Jerzego Stempowskiego jako powieść bez estetyzmu. Wyróżniał się ostrym, prowokacyjnym stylem obfitującym w wulgaryzmy, pełnym ironii, satyry i czarnego humoru. Uznany za jednego z największych pisarzy opisujących kondycję człowieka XX wieku.

Do dziś toczą się spory i kontrowersje wokół antysemickich poglądów Céline'a oraz sprawy rozmiarów jego kolaboracji z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej . Pisarz z przekonania reprezentował również antysowietyzm i ateizm, czego dał wyraz w swojej działalności literackiej. Przeciwnik rewolucji i anarchizmu.

Cytaty Louis-Ferdinand Céline

Reklama
Reklama
Reklama

„The best thing to do when you're in this world, don't you agree, is to get out of it. Crazy or not, scared or not.“

— Louis-ferdinand Céline
Context: Then I fell sick, I was delirious, driven mad by fear, they said at the hospital. Maybe so. The best thing to do when you're in this world, don't you agree, is to get out of it. Crazy or not, scared or not. Chapter 5

Natępna