Giuseppe Mazzini cytaty

Giuseppe Mazzini Fotografia
2  0

Giuseppe Mazzini

Data urodzenia: 22. Czerwiec 1805
Data zgonu: 10. Marzec 1872

Reklama

Giuseppe Mazzini – włoski prawnik, dziennikarz, demokrata i bojownik o wolność razem z Garibaldim w okresie risorgimenta. Uważano go za reprezentanta "Europy narodów" w walce z "Europą monarchów".

Zwany był "konspiratorem doskonałym", całe życie poświęcił idei wyzwolenia narodów i ludów Europy, we Włoszech został obdarowany mianem "ojca Ojczyzny". Był autorytetem moralnym dla kolejnych pokoleń spiskowców. W 1830 został aresztowany, a po kilku miesiącach więzienia udał się na emigrację do Szwajcarii, a następnie Anglii, gdzie się spotkał z Lajosem Kossuthem. Później powrócił do Włoch pod przybranym nazwiskiem. Jako niezłomny republikanin nie uznał Królestwa Włoskiego. "Zwycięski rewolucjonista przestaje być rewolucjonistą" - ostrzegał. Sam nigdy nie przestał być rewolucjonistą.

Mazzini był wolnomularzem. Utrzymywał ścisłe kontakty z Albertem Pike'iem, również masonem, który z kolei dążył do rozłamu Stanów Zjednoczonych.

Razem z Giuseppem Garibaldim stanął na czele ogólnowłoskiego powstania, które wybuchło w ramach Wiosny Ludów. Powstańcy, pod hasłem zjednoczenia ziem włoskich, rozpoczęli walkę o wyzwolenie spod panowania austriackiego. Poparcia udzielił im Karol Albert - władca Piemontu , lecz jego wojska zostały pokonane przez Austriaków w 1849 r. w bitwie pod Novarą. Powstanie zostało stłumione przez wojska austriackie i francuskie .

Był założycielem organizacji Młode Włochy, Młoda Europa i Centralny Komitet Demokracji Europejskiej. Mazzini wspierał polski ruch narodowowyzwoleńczy. Przyjaźnił się ze Stanisławem Worcellem.

Cytaty Giuseppe Mazzini

Reklama

„Art does not imitate, but interpret.“

— Giuseppe Mazzini
Context: Art does not imitate, but interpret. It searches out the idea lying dormant in the symbol, in order to present the symbol to men in such form as to enable them to penetrate through it to the idea. Were it otherwise, what would be the use or value of art? The Life and Writings of Joseph Mazzini (1864), p. vii

„One sole interpreter of that law — Humanity.“

— Giuseppe Mazzini
Context: One sole God; One sole ruler, — his Law; One sole interpreter of that law — Humanity. Life and Writings: Young Europe: General Principles. No. 1., reported in Hoyt's New Cyclopedia Of Practical Quotations (1923), p. 318

„Ideas grow quickly when watered with the blood of martyrs.“

— Giuseppe Mazzini
Attributed in The Cambridge Modern History (1907), ed. Adolphus William Ward et al., Vol. 10, p. 122

Reklama
Reklama
Dzisiejsze rocznice
Wasilij Grossman Fotografia
Wasilij Grossman18
pisarz radziecki 1905 - 1964
Gerd von Rundstedt Fotografia
Gerd von Rundstedt2
niemiecki feldmarszałek 1875 - 1953
Jan XXII Fotografia
Jan XXII1
papież 1244 - 1334
Giuseppe Prisco5
1921 - 2001
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Éamon de Valera Fotografia
Éamon de Valera2
irlandzki działacz niepodległościowy, premier i prezyden...
Giuseppe Garibaldi Fotografia
Giuseppe Garibaldi1
rewolucjonista włoski
Szarif Szajh Ahmed Fotografia
Szarif Szajh Ahmed2
somalijski bojownik i polityk
Ramzan Kadyrow Fotografia
Ramzan Kadyrow13
polityk czeczeński