Giuseppe Mazzini cytaty

Giuseppe Mazzini Fotografia
2  0

Giuseppe Mazzini

Data urodzenia:22. Czerwiec 1805
Data zgonu:10. Marzec 1872

Giuseppe Mazzini – włoski prawnik, dziennikarz, demokrata i bojownik o wolność razem z Garibaldim w okresie risorgimenta. Uważano go za reprezentanta "Europy narodów" w walce z "Europą monarchów".

Zwany był "konspiratorem doskonałym", całe życie poświęcił idei wyzwolenia narodów i ludów Europy, we Włoszech został obdarowany mianem "ojca Ojczyzny". Był autorytetem moralnym dla kolejnych pokoleń spiskowców. W 1830 został aresztowany, a po kilku miesiącach więzienia udał się na emigrację do Szwajcarii, a następnie Anglii, gdzie się spotkał z Lajosem Kossuthem. Później powrócił do Włoch pod przybranym nazwiskiem. Jako niezłomny republikanin nie uznał Królestwa Włoskiego. "Zwycięski rewolucjonista przestaje być rewolucjonistą" - ostrzegał. Sam nigdy nie przestał być rewolucjonistą.

Mazzini był wolnomularzem. Utrzymywał ścisłe kontakty z Albertem Pike'iem, również masonem, który z kolei dążył do rozłamu Stanów Zjednoczonych.

Razem z Giuseppem Garibaldim stanął na czele ogólnowłoskiego powstania, które wybuchło w ramach Wiosny Ludów. Powstańcy, pod hasłem zjednoczenia ziem włoskich, rozpoczęli walkę o wyzwolenie spod panowania austriackiego. Poparcia udzielił im Karol Albert - władca Piemontu , lecz jego wojska zostały pokonane przez Austriaków w 1849 r. w bitwie pod Novarą. Powstanie zostało stłumione przez wojska austriackie i francuskie .

Był założycielem organizacji Młode Włochy, Młoda Europa i Centralny Komitet Demokracji Europejskiej. Mazzini wspierał polski ruch narodowowyzwoleńczy. Przyjaźnił się ze Stanisławem Worcellem.

Cytaty Giuseppe Mazzini

Dzisiejsze rocznice
Philip Pullman Fotografia
Philip Pullman23
pisarz angielski 1946
Umberto Boccioni Fotografia
Umberto Boccioni2
1882 - 1916
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar... 1897 - 1991
Ernest Rutherford Fotografia
Ernest Rutherford6
chemik i fizyk z Nowej Zelandii, noblista 1871 - 1937
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Éamon de Valera Fotografia
Éamon de Valera2
irlandzki działacz niepodległościowy, premier i prezyden...
Giuseppe Garibaldi Fotografia
Giuseppe Garibaldi1
rewolucjonista włoski
Szarif Szajh Ahmed Fotografia
Szarif Szajh Ahmed2
somalijski bojownik i polityk
Ramzan Kadyrow Fotografia
Ramzan Kadyrow13
polityk czeczeński