Gerald Ford cytaty

Gerald FordFotografia

5  0

Gerald Ford

Data urodzenia:14. Lipiec 1913
Data zgonu:26. Grudzień 2006

Gerald Rudolph Ford junior, – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej, wieloletni członek Kongresu USA, 38. Prezydent USA i 40. Wiceprezydent. Ford był pierwszym wiceprezydentem USA nominowanym w wyniku zastosowania 25. poprawki do Konstytucji i jedynym jak dotąd sprawującym urząd zarówno wiceprezydenta, jak i prezydenta nie z wyboru, ale z nominacji. Przed objęciem prezydentury i wiceprezydentury przez 25 lat reprezentował stan Michigan w Izbie Reprezentantów, przy czym od 1965 pełnił funkcję lidera.

12 listopada 2006 pobił rekord Ronalda Reagana, zostając najdłużej żyjącym prezydentem w amerykańskiej historii . Był też ponadto trzecim najdłużej żyjącym po opuszczeniu Białego Domu – 29 lat, 11 miesięcy i 6 dni.

3 grudnia 1935 r. Leslie King zmienił swoje imię na Gerald Rudolph Ford, które nosił jego ojczym.

Cytaty Gerald Ford


Gerald Ford Fotografia
Gerald Ford5
prezydent USA
„Nie wierzę, aby Polacy uważali się za będących pod domeną Związku Radzieckiego. Każdy z tych krajów [Europy Wschodniej] jest niezależny i autonomiczny.“ podczas debaty z Jimmym Carterem w 1976 r. Na te słowa Carter odpowiedział: „Nie wiem, jak Ford może przekonać Amerykanów pochodzenia polskiego, czeskiego czy węgierskiego, że te kraje nie znajdują się pod dominacją i kontrolą Związku Radzieckiego za żelazną kurtyną”.

Gerald Ford Fotografia
Gerald Ford5
prezydent USA
„Gdyby Lincoln dziś żył, przewróciłby się w grobie.“ Źródło: [http://wybory. onet. pl/prezydenckie-2010/Kiosk/najwieksze-wpadki-kampanii,1,3239405, aktualnosc. html Największe wpadki kampanii, 9 czerwca 2010]Gerald Ford Fotografia
Gerald Ford5
prezydent USA
„Nasza długa narodowa zmora skończyła się.“ Ford użył tego określenia, kiedy został zaprzysiężony na prezydenta po rezygnacji Richarda Nixona w wyniku afery Watergate, przyrzekając, że sam nigdy nie będzie stosować takich metod jak Nixon w prowadzeniu polityki i podkreślając, że nadszedł czas gojenia ran.


Podobni autorzy