Fritz Sauckel cytaty

Fritz SauckelFotografia

4  0

Fritz Sauckel

Data urodzenia:27. Październik 1894
Data zgonu:16. Październik 1946

Ernst Fritz Christoph Sauckel, – zbrodniarz wojenny, był pełnomocnikiem do spraw zatrudnienia od 21 marca 1942 do końca II wojny światowej oraz SS-Obergruppenführerem.

Urodził się w Haßfurt-am-Main koło Bambergu. Był dzieckiem listonosza i krawcowej, uczył się w lokalnej szkole, ale opuścił ją dość wcześnie . Kiedy miał 15 lat dołączył do floty handlowej Norwegii i Szwecji. Podróżował po świecie; kiedy wybuchła I wojna światowa był akurat w drodze do Australii. Został internowany i trafił do Francji .

Po powrocie do Niemiec założył fabrykę w Schweinfurcie. Studiował inżynierię w Ilmenau od 1922 do 1923. W 1923 wstąpił do NSDAP , również w tym samym roku ożenił się. Sauckel został mianowany gauleiterem Turyngii , a 6 lat później namiestnikiem Rzeszy w tym kraju. W 1934 otrzymał honorowy stopień Obergruppenführera w SA i SS.

W czasie II wojny światowej zajmował się sprawami zatrudnienia, zadanie to otrzymał w 1942 - głównie za sprawą rekomendacji przez Alberta Speera u Hitlera. Jego zadaniem było kontrolowanie napływu robotników przymusowych .

Stanął przed Trybunałem w Norymberdze; został uznany za winnego - zarzucono mu zbrodnie przeciw ludzkości. Został powieszony w 1946. Jego ostatnie słowa to: Ich sterbe unschuldig, mein Urteil ist ungerecht. Gott beschütze Deutschland!

Cytaty Fritz Sauckel


Fritz Sauckel Fotografia
Fritz Sauckel4
działacz nazistowski
„Pomyłka w tłumaczeniu.“ komentarz do wyroku skazującego go na śmierć.
Fritz Sauckel Fotografia
Fritz Sauckel4
działacz nazistowski
„Nie uważam się za winnego w sensie przedstawionego mi oskarżenia, ani wobec Boga i świata, a zwłaszcza wobec mojego narodu.“ Źródło: José María López Ruiz, Tyrani i zbrodniarze. Najwięksi nikczemnicy w dziejach świata, tłum. Agata Ciastek, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006, s. 279.

Podobni autorzy