François Guizot cytaty

François Guizot Fotografia
2  0

François Guizot

Data urodzenia: 4. Październik 1787
Data zgonu: 12. Wrzesień 1874
Natępne imiona:Francois Pierre Guizot

Reklama

François Guizot – francuski historyk i polityk, autor Ustroju reprezentacyjnego , premier Francji od 19 września 1847 do 23 lutego 1848.

Kalwinista, za Restauracji radca stanu, od 1820 profesor historii w Sorbonie, zwalczał reakcyjno-klerykalne dążności rządu. Od 1830 deputowany, przez zredagowanie protestu przeciw ordonansom lipcowym dał powód do rewolucji. W latach minister oświaty, zasłużył się na niwie szkolnictwa powszechnego. Od 1839 poseł w Londynie, od 1840 minister spraw zagranicznych, od 1847 kierownik gabinetu. Wtedy to stał się bardzo niepopularny jako uosobienie najgorszych cech monarchii lipcowej. Po przewrocie 1848 opuścił kraj. W 1854 objął przewodnictwo Akademii Nauk Moralnych i Politycznych.

Historyk, wywarł wpływ znaczny na rozwój dziejopisarstwa francuskiego, zarówno przez popieranie wydawnictw źródeł, jak i dzieła oryginalne. Najważniejsze dzieła to „Cours d' histoire moderne” , „Histoire de la civilisation en France” , „Histoire de la civiliztion d' Angleterre” , „Histoire de la république d' Angleterre et d' Oliver Cromwell” , „Corneille et son temps” i i. Wydał też „Mémoires”, obejmujące okres .

Był zwolennikiem systemu przedstawicielskiego ograniczonego cenzusem majątkowym. Związane jest z tym jego hasło – Bogaćcie się!

== Przypisy ==

Cytaty François Guizot

„Potęga słowa demokracja jest tak wielka, że żaden rząd, ani żadna partia nie potrafi istnieć, ani nie uwierzy w swoje możliwości, bez umieszczenia tego słowa na swoim sztandarze.“

— François Guizot
Źródło: Łukasz Reszczyński, [http://www. geopolityka. org/recenzje/1664-blaga-demokracji Blaga demokracji, geopolityka. org, 16 sierpnia 2012]

Dzisiejsze rocznice
Maria Walewska Fotografia
Maria Walewska3
kochanka Napoleona 1786 - 1817
Stanisław Maczek Fotografia
Stanisław Maczek4
generał polski 1892 - 1994
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Louis Adolphe Thiers Fotografia
Louis Adolphe Thiers3
prezydent Francji
Wiktor Hugo Fotografia
Wiktor Hugo68
francuski pisarz i polityk
Dominique de Villepin Fotografia
Dominique de Villepin2
polityk francuski
Bernard Fontenelle Fotografia
Bernard Fontenelle17
pisarz i filozof francuski
Jules Michelet Fotografia
Jules Michelet5
historyk i pisarz francuski
Casimir Delavigne Fotografia
Casimir Delavigne2
francuski poeta i dramaturg
Paul Deschanel Fotografia
Paul Deschanel1
prezydent Francji
Alexandre Ledru-Rollin Fotografia
Alexandre Ledru-Rollin
polityk francuski