Ernst Gombrich cytaty

Ernst Gombrich Fotografia
3  0

Ernst Gombrich

Data urodzenia: 30. Marzec 1909
Data zgonu: 3. Listopad 2001

Reklama

Sir Ernst Hans Josef Gombrich był austriackim historykiem sztuki, który większość twórczego życia spędził w Wielkiej Brytanii.

Urodził się w Wiedniu, w bogatej żydowskiej rodzinie, która nawróciła się na protestantyzm na początku XX wieku. Odrzucił religię, jednak mocno identyfikował się z judaizmem, co zostało jeszcze wzmocnione przez wprowadzenie nazizmu w Austrii. W latach 1928-33 kształcił się na Uniwersytecie Wiedeńskim, pod kierownictwem Juliusa von Schlossera, a następnie współpracował z analitykiem Freuda i kuratorem muzeum Ernstem Krisem jako asystent w badaniach..1936 wyjechał do Wielkiej Brytanii i zaczął tam pracę w Instytucie Warburga.

Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent BBC. W 1956 roku powrócił na uniwersytet w Londynie, gdzie pozostał do 1959, następnie przeszedł do Instytutu Warburga , w którym piastował różne stanowiska i ostatecznie został jego dyrektorem. W 1960 został przyjęty na członka Akademii Brytyjskiej, w 1966 został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, w 1972 uzyskał tytuł szlachecki, a w 1988 odznaczono go Orderem Zasługi. W 1994 został laureatem Nagrody Goethego.

Jego książka O sztuce cieszy się od wielu lat nieustającą popularnością i jest uznawana za ważne, choć bardzo przystępne wprowadzenie do historii sztuki. Pierwotnie przeznaczona dla młodszych czytelników, została sprzedana w milionach egzemplarzy i przetłumaczona na ponad 20 języków. Inne ważne dzieła Gombricha to Sztuka i złudzenie oraz zbiory artykułów: Meditations on a Hobby Horse , Zmysł porządku , i The Image and the Eye .

Cytaty Ernst Gombrich

Reklama
Reklama
Reklama

„There really is no such thing as Art. There are only artists.“

— Ernst Gombrich
E. H. Gombrich, (1950, p. 15) cited in: Paul Smith, ‎Carolyn Wilde (2008). A Companion to Art Theory, p. 428.

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Wasił Lewski Fotografia
Wasił Lewski
rewolucjonista bułgarski 1837 - 1873
Andreas Feininger
1906 - 1999
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy