Elizabeth Barrett Browning cytaty

Elizabeth Barrett Browning Fotografia
3  0

Elizabeth Barrett Browning

Data urodzenia:6. Marzec 1806
Data zgonu:29. Czerwiec 1861
Natępne imiona:ಎಲಿಜಬೆತ್ ಬ್ಯಾರೆಟ್ ಬ್ರೌನಿಂಗ್,Elizabeth Barret Browningová

Elizabeth Barrett Browning – poetka angielska, najbardziej poważana kobieca autorka epoki wiktoriańskiej.

Urodziła się w nieistniejącej już dziś posiadłości Coxhoe Hall w pobliżu Durham w Anglii. Ochrzczona była w kościele Kelloe, gdzie wmurowana tablica opisuje ją jako "wielką poetkę, szlachetną kobietę, pełną poświęcenia żonę". Jej matką była Mary Graham Clarke, pochodząca z bogatej rodziny z Newcastle, a ojcem Edward Barrett.

Elizabeth w wieku dojrzewania zapadła na chorobę płuc, prawdopodobnie gruźlicę, chociaż dokładna natura dolegliwości jest nieznana. Nadopiekuńczy rodzice zaczęli traktować ją jak inwalidkę.

Jak na dziewczynę z ówczesnej epoki Elizabeth była świetnie wykształcona, miała bowiem pozwolenie by uczęszczać na lekcje z guwernerem jej brata. Pierwszy swój wiersz wydała anonimowo w wieku czternastu lat.

Najbardziej znanym dziełem Elizabeth Barrett Browning jest zbiór wierszy miłosnych Sonnets from the Portuguese – napisanych przez nią, lecz wydanych jako rzekome tłumaczenie. Najsławniejszym z tomu jest sonet 43 rozpoczynający się słowami How do I love thee? .

Inne utwory

Casa Guidi Windows

Aurora Leigh

Poems Before Congress

Rodzina przeprowadziła się do Londynu w 1837 – tam Elizabeth poznała angielskiego poetę Roberta Browninga, którego potajemnie poślubiła. Zamieszkali we Włoszech i mieli jednego syna. Zmarła we Florencji i jest tam pochowana na Cimitero degli Inglesi .

Używała inicjału EBB także przed ślubem .

Na język polski wiersze Elizabeth Browning tłumaczyli między innymi Ludmiła Marjańska, Jerzy Pietrkiewicz i Stanisław Barańczak.

== Przypisy ==

Cytaty Elizabeth Barrett Browning

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Marc Levy Fotografia
Marc Levy21
1961
Andriej Czikatiło4
ukraiński seryjny morderca 1936 - 1994
Ernst Kaltenbrunner Fotografia
Ernst Kaltenbrunner5
Niemiec, wysoki funkcjonariusz SS 1903 - 1946
Hugh Latimer Fotografia
Hugh Latimer1
1485 - 1555
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy