Ehud Olmert cytaty

Ehud Olmert Fotografia
2  0

Ehud Olmert

Data urodzenia: 30. Wrzesień 1945

Reklama

Ehud Olmert – izraelski polityk, 12. premier Izraela, stał na czele trzydziestego pierwszego rządu Izraela.

W latach 1993-2003 był burmistrzem Jerozolimy. W 2003 roku został wybrany do Knesetu i został ministrem w rządzie Ariela Szarona. 4 stycznia 2006 r. Szaron doznał udaru i zapadł w śpiączkę. Olmert, jako wicepremier, automatycznie został osobą pełniącą obowiązki szefa rządu do czasu wyborów parlamentarnych. Poprowadził centrową partię polityczną założoną przez Szarona, Kadimę do zwycięstwa w wyborach w marcu 2006 roku. 14 kwietnia, dwa tygodnie po wyborach, pozostający w śpiączce Szaron został uznany za trwale niezdolnego do sprawowania urzędu, dzięki czemu Olmert został tymczasowym premierem Izraela. Niecały miesiąc później, 4 maja 2006, rząd Olmerta otrzymał wotum zaufania od Knesetu, a on sam oficjalnie został premierem Izraela. 31 marca 2009 na stanowisku szefa rządu zastąpił go Binjamin Netanjahu.

Jako szef rządu, kontynuował główne założenia polityki Szarona, takie jak wspieranie realizacji tzw. mapy drogowej i propagowanie rozwiązania konfliktu z Palestyńczykami opierającego się na utworzeniu państwa palestyńskiego obok Izraela. Jego gabinetowi udało się utrzymać stosunkowo zdrowe relacje z Autonomią Palestyńską znajdującą się pod rządami Fatahu, czego efektem była m.in. konferencja w Annapolis w listopadzie 2007 r. Z drugiej strony jednak, kadencja Olmerta to duże konflikty zbrojne z Hezbollahem w południowym Libanie i z Hamasem w Strefie Gazy . Olmert i minister obrony Amir Perec byli mocno krytykowani za sposób prowadzenia działań militarnych zwłaszcza podczas tego pierwszego konfliktu.

W trakcie swej kadencji, Ehud Olmert został oskarżony o korupcję. W połowie 2008 roku jego główna konkurentka wewnątrz partii, Cypi Liwni wezwała go do ustąpienia. 30 czerwca 2008 r. zadeklarował, że nie będzie się ubiegał o reelekcję na stanowisko szefa Kadimy, jak również zrezygnuje ze premierostwa po wybraniu nowego lidera ugrupowania. Nowym przewodniczącym partii została Liwni, która we wrześniu 2008 rozpoczęła próby stworzenia nowego rządu. Zakończyły się one niepowodzeniem, wobec czego prezydent Szimon Peres rozpisał wybory parlamentarne na luty 2009 roku. Do czasu zaprzysiężenie nowego premiera – Binjamina Netanjahu, Ehud Olmert pełnił obowiązki premiera. Obecnie jest biznesmenem, członkiem zarządu firmy Silikat z siedzibą w Dimonie na pustyni Negew.

Cytaty Ehud Olmert

Dzisiejsze rocznice
Curtis LeMay Fotografia
Curtis LeMay3
polityk i wojskowy amerykański 1906 - 1990
Aleksander Kwaśniewski Fotografia
Aleksander Kwaśniewski67
polski polityk, przezydent Polski 1954
Margaret Mead Fotografia
Margaret Mead7
uczona amerykańska, antropolog 1902 - 1978
Dalajlama VI Fotografia
Dalajlama VI1
1683 - 1706
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Mosze Kacaw2
polityk izraelski
Teddy Kollek Fotografia
Teddy Kollek1
polityk izraelski
Abba Eban Fotografia
Abba Eban3
izraelski polityk i dyplomata
Szewach Weiss Fotografia
Szewach Weiss8
izraelski polityk, politolog, pisarz, ambasador Izraela ...
Chaim Weizmann Fotografia
Chaim Weizmann2
polityk izraelski
Eli Yishai Fotografia
Eli Yishai1
izraelski polityk