Edgar Wallace cytaty

Edgar Wallace Fotografia
0  0

Edgar Wallace

Data urodzenia: 1. Kwiecień 1875
Data zgonu: 10. Luty 1932

Reklama

Edgar Wallace – pisarz angielski, autor tomu poezji i licznych, bardzo poczytnych powieści awanturniczo-kryminalnych, np. „The Square Emerald” , „The Terror” , „The Flying Squad” .

Jako nieślubne dziecko aktorki wychowywał się przygarnięty przez rodzinę tragarza. Naukę zakończył w szkole podstawowej. Pracował od 12. roku życia, a w wieku 18 lat zaciągnął się do Royal West Kent Regiment i służył przez 6 lat w Południowej Afryce. Przez krótki czas był korespondentem Daily Mail, ale został zwolniony pod zarzutem zniesławienia. Całe życie pochłonięty był tym, żeby uciec od smutnych przeżyć dzieciństwa i młodości. Marzył o zrobieniu majątku i wejściu do „wielkiego świata”.

Wszystko to nie zapowiadało jego późniejszej popularności jako pisarza i tego, że pozostawi po sobie blisko 170 powieści, 17 sztuk teatralnych i wiele scenariuszy filmowych napisanych w ciągu dwudziestu ośmiu lat.

Jego wielkim sukcesem była już pierwsza powieść Zemsta Sprawiedliwych . To on był autorem scenariusza do filmu King-Kong. Przed wojną wydano w Polsce 65 jego powieści, po wojnie tylko kilka. Był bardzo pracowitym i wydajnym pisarzem – używał wyłącznie dyktafonu, a teksty przepisywała maszynistka.

Zdobył ogromną popularność, ale sukcesu finansowego nie odniósł – pozostawił swoim spadkobiercom blisko 150 tysięcy funtów szterlingów długów.

Wszystkie jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.

Cytaty Edgar Wallace

Reklama

„Dreamin' of thee! Dreamin' of thee!“

— Edgar Wallace
"T. A. in Love", Writ in Barracks (1930)

Dzisiejsze rocznice
Edward Bernard Raczyński Fotografia
Edward Bernard Raczyński1
dyplomata polski, Prezydent RP na Uchodźstwie 1891 - 1993
Jacek Bromski Fotografia
Jacek Bromski5
polski prezenter radiowy, dyskdżokej, reżyser, scenarzys... 1946
Charles Birch
australijski zoolog 1918 - 2009
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Tanith Lee Fotografia
Tanith Lee5
pisarka angielska (science fiction, fantasy)
Sidney Sheldon2
pisarz amerykański
Meindert DeJong
pisarz amerykański pochodzenia holenderskiego
Joanne Harris Fotografia
Joanne Harris12
pisarka angielska