Donald Trump cytaty

Donald Trump Fotografia
22   0

Donald Trump

Data urodzenia: 14. Czerwiec 1946

Reklama

Donald John Trump – amerykański przedsiębiorca, osobowość telewizyjna i polityk, 45. prezydent Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Republikańskiej.

Urodzony i wychowany w Queens w Nowym Jorku, w 1968 otrzymał dyplom z ekonomii na Wharton School of Business. W 1971 przejął rodzinną firmę Elizabeth Trump & Son, zmieniając później jej nazwę na The Trump Organization. Podczas swojej kariery biznesowej, Donald Trump wybudował, wyremontował oraz zarządzał licznymi nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi, hotelami, kasynami i polami golfowymi. W latach 1996–2015 był właścicielem konkursów Miss Universe, Miss USA i Miss Teen USA. W latach 2004–2015 był gospodarzem programu telewizyjnego The Apprentice, emitowanego na kanale NBC. W 2015 Trump znalazł się na 72. miejscu najbardziej wpływowych ludzi świata, z kolei w 2016 – z majątkiem wartym 4,5 miliarda dolarów został sklasyfikowany na na 324. miejscu listy najbogatszych ludzi świata dwutygodnika Forbes.

Rozważał swą kandydaturę w wyborach prezydenckich w 1988, 2004 i 2012, jednak ostatecznie nie podejmował decyzji o udziale. W wyborach w 2000 ubiegał się o funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Reform, wycofał się jednak na etapie prawyborów partyjnych. W czerwcu 2015 ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2016. Zdobył najwięcej głosów powszechnych i głosów delegatów w prawyborach Partii Republikańskiej i oficjalnie uzyskał nominację tej partii na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a Mike Pence na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jego ostatni oponenci partyjni zawiesili swoje kampanie w maju 2016, w wyniku czego w lipcu Donald Trump uzyskał oficjalną nominację Partii Republikańskiej na stanowisko prezydenta USA, natomiast Mike Pence został nominowany na stanowisko wiceprezydenta USA. Kampania prezydencka Donalda Trumpa spotkała się z niespotykanym zainteresowaniem mediów oraz międzynarodową uwagą. Wiele jego wypowiedzi w wywiadach, mediach społecznościowych i na wiecach wyborczych odbierane było jako kontrowersyjne lub fałszywe. W 2016 Trump został ogłoszony Człowiekiem Roku tygodnika Time.

W swoim programie wyborczym Donald Trump zakładał renegocjację stosunków chińsko-amerykańskich oraz umów o wolnym handlu, takich jak NAFTA, czy Partnerstwo Transpacyficzne. Opowiadał się także za zaostrzeniem prawa imigracyjnego oraz znaczącym obniżeniem podatków. Trump krytycznie wypowiadał się na temat NATO twierdząc, że pakt ten jest niekorzystny dla Stanów Zjednoczonych. Podkreślał swoje pozytywne opinie na temat prezydenta Rosji, Władimira Putina, a także wskazywał na potrzebę współpracy USA z Rosją przeciwko Państwu Islamskiemu.

8 listopada 2016 Donald Trump wygrał wybory prezydenckie, pokonując kandydatkę Partii Demokratycznej, Hillary Clinton. Urząd objął 20 stycznia 2017. Jest najstarszą i najbogatszą osobą w historii sprawującą urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, ponadto jest pierwszą osobą na tym stanowisku, która nie odbyła wcześniej służby wojskowej lub pracy w rządzie, a także piątą osobą wybraną na to stanowisko, która nie uzyskała największej ilości głosów w głosowaniu powszechnym.

Podobni autorzy

Thomas Jefferson Fotografia
Thomas Jefferson51
3. prezydent Stanów Zjednoczonych
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Thomas Woodrow Wilson Fotografia
Thomas Woodrow Wilson10
prezydent USA
Marie Joseph de La Fayette Fotografia
Marie Joseph de La Fayette4
francuski polityk i generał
Salvador Allende Fotografia
Salvador Allende5
chilijski polityk
Michael Phelps Fotografia
Michael Phelps2
pływak amerykański
Elvis Presley Fotografia
Elvis Presley28
piosenkarz amerykański
Thomas Alva Edison Fotografia
Thomas Alva Edison26
amerykański wynalazca
Jerzy III Hanowerski Fotografia
Jerzy III Hanowerski3
król Wielkiej Brytanii

Cytaty Donald Trump

„Jeśli Rosja zaatakuje kraje bałtyckie, zastanowię się, czy udzielić im pomocy.“

—  Donald Trump
Źródło: Mariusz Zawadzki, Trump podważa sojusze USA. Komentatorzy: „Putin z pewnością trzyma kciuki, by został prezydentem” http://wyborcza.pl/1,75399,20434571,trump-podwaza-sojusze-usa-komentatorzy-putin-z-pewnoscia.html, wyborcza. pl, 21 lipca 2016.

Reklama

„Putin jest lepszym przywódcą niż Obama, bo kontroluje swój kraj i ma 82 proc. poparcia w społeczeństwie.“

—  Donald Trump
Źródło: Mariusz Zawadzki, Trump jest naiwniakiem czy jest prorosyjski?, „Gazeta Wyborcza”, 10–11 września 2016.

„Jeśli musisz używać viagry, to znaczy, że to nie ta kobieta.“

—  Donald Trump
gdy w wieku 58 lat żenił się z młodszą o 24 lata Melanią Knauss.

„Amerykański sen jest trupem. USA stały się wysypiskiem śmieci, cały świat wywozi do nas swoje problemy. Meksyk wysyła tu kryminalistów i gwałcicieli.“

—  Donald Trump
Źródło: Donald Trump – król hejtu, wyborcza. pl, 13 lutego 2016 http://wyborcza.pl/magazyn/1,150177,19620430,donald-trump-krol-hejtu.html

Reklama

„Mam dość tego gówna, które nazywają polityczną poprawnością!“

—  Donald Trump
Źródło: Donald Trump – król hejtu, wyborcza. pl, 13 lutego 2016 http://wyborcza.pl/magazyn/1,150177,19620430,donald-trump-krol-hejtu.html

Reklama

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Amelia Earhart Fotografia
Amelia Earhart10
amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka 1897 - 1937
Jennifer Lopez Fotografia
Jennifer Lopez2
amerykańska piosenkarka i aktorka 1969
Julius Döpfner Fotografia
Julius Döpfner11
niemiecki duchowny katolicki, kardynał 1913 - 1976
Orest Subtelny
1941 - 2016
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Thomas Jefferson Fotografia
Thomas Jefferson51
3. prezydent Stanów Zjednoczonych
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Thomas Woodrow Wilson Fotografia
Thomas Woodrow Wilson10
prezydent USA
Marie Joseph de La Fayette Fotografia
Marie Joseph de La Fayette4
francuski polityk i generał