Donald Trump cytaty

Donald Trump Fotografia
22  0

Donald Trump

Data urodzenia:14. Czerwiec 1946

Donald John Trump – amerykański przedsiębiorca, osobowość telewizyjna i polityk, 45. prezydent Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Republikańskiej.

Urodzony i wychowany w Queens w Nowym Jorku, w 1968 otrzymał dyplom z ekonomii na Wharton School of Business. W 1971 przejął rodzinną firmę Elizabeth Trump & Son, zmieniając później jej nazwę na The Trump Organization. Podczas swojej kariery biznesowej, Donald Trump wybudował, wyremontował oraz zarządzał licznymi nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi, hotelami, kasynami i polami golfowymi. W latach 1996–2015 był właścicielem konkursów Miss Universe, Miss USA i Miss Teen USA. W latach 2004–2015 był gospodarzem programu telewizyjnego The Apprentice, emitowanego na kanale NBC. W 2015 Trump znalazł się na 72. miejscu najbardziej wpływowych ludzi świata, z kolei w 2016 – z majątkiem wartym 4,5 miliarda dolarów został sklasyfikowany na na 324. miejscu listy najbogatszych ludzi świata dwutygodnika Forbes.

Rozważał swą kandydaturę w wyborach prezydenckich w 1988, 2004 i 2012, jednak ostatecznie nie podejmował decyzji o udziale. W wyborach w 2000 ubiegał się o funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Reform, wycofał się jednak na etapie prawyborów partyjnych. W czerwcu 2015 ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2016. Zdobył najwięcej głosów powszechnych i głosów delegatów w prawyborach Partii Republikańskiej i oficjalnie uzyskał nominację tej partii na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a Mike Pence na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jego ostatni oponenci partyjni zawiesili swoje kampanie w maju 2016, w wyniku czego w lipcu Donald Trump uzyskał oficjalną nominację Partii Republikańskiej na stanowisko prezydenta USA, natomiast Mike Pence został nominowany na stanowisko wiceprezydenta USA. Kampania prezydencka Donalda Trumpa spotkała się z niespotykanym zainteresowaniem mediów oraz międzynarodową uwagą. Wiele jego wypowiedzi w wywiadach, mediach społecznościowych i na wiecach wyborczych odbierane było jako kontrowersyjne lub fałszywe. W 2016 Trump został ogłoszony Człowiekiem Roku tygodnika Time.

W swoim programie wyborczym Donald Trump zakładał renegocjację stosunków chińsko-amerykańskich oraz umów o wolnym handlu, takich jak NAFTA, czy Partnerstwo Transpacyficzne. Opowiadał się także za zaostrzeniem prawa imigracyjnego oraz znaczącym obniżeniem podatków. Trump krytycznie wypowiadał się na temat NATO twierdząc, że pakt ten jest niekorzystny dla Stanów Zjednoczonych. Podkreślał swoje pozytywne opinie na temat prezydenta Rosji, Władimira Putina, a także wskazywał na potrzebę współpracy USA z Rosją przeciwko Państwu Islamskiemu.

8 listopada 2016 Donald Trump wygrał wybory prezydenckie, pokonując kandydatkę Partii Demokratycznej, Hillary Clinton. Urząd objął 20 stycznia 2017. Jest najstarszą i najbogatszą osobą w historii sprawującą urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, ponadto jest pierwszą osobą na tym stanowisku, która nie odbyła wcześniej służby wojskowej lub pracy w rządzie, a także piątą osobą wybraną na to stanowisko, która nie uzyskała największej ilości głosów w głosowaniu powszechnym.

Cytaty Donald Trump

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Philip Pullman Fotografia
Philip Pullman23
pisarz angielski 1946
Umberto Boccioni Fotografia
Umberto Boccioni2
1882 - 1916
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar... 1897 - 1991
Ernest Rutherford Fotografia
Ernest Rutherford6
chemik i fizyk z Nowej Zelandii, noblista 1871 - 1937
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
George Washington Fotografia
George Washington4
pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych
Thomas Jefferson Fotografia
Thomas Jefferson50
3. prezydent Stanów Zjednoczonych
Andrew Johnson Fotografia
Andrew Johnson2
amerikansk politiker
Laura Bush Fotografia
Laura Bush8
żona 43. prezydenta USA
Michelle Obama Fotografia
Michelle Obama4
amerykańska prawniczka, żona Baracka Obamy
James Madison Fotografia
James Madison4
prezydent USA
Franklin Pierce Fotografia
Franklin Pierce1
prezydent USA
James Polk Fotografia
James Polk1
prezydent USA