Don DeLillo cytaty

Don DeLilloFotografia

4  0

Don DeLillo

Data urodzenia:20. Listopad 1936
Natępne imiona:دان دلیلو

Don DeLillo – amerykański pisarz. Obok Thomasa Pynchona i Johna Bartha, jeden z czołowych przedstawicieli amerykańskiego postmodernizmu, pisze głównie powieści, ale i eseje, opowiadania i sztuki teatralne.

Urodził się i wychował na nowojorskim Bronksie w rodzinie włoskich imigrantów . Ukończył Fordham University. Od 1975 roku jego żoną jest Barbara Bennett.

W roku 1999 DeLillo otrzymał Jerusalem Prize. W 1985 jego powieść Biały szum uhonorowana została prestiżową National Book Award.

Jego powieści traktują o stanie społeczeństwa amerykańskiego i procesom, jakim podlega jednostka we współczesnym świecie . W powieści Libra podjął się rekonstrukcji biografii Lee Harveya Oswalda, domniemanego sprawcy śmierci prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Biorąc pod uwagę biegłość w operowaniu materią historyczną przy tworzeniu świata przedstawionego, powieść tę porównuje się do dzieł Thomasa Pynchona. DeLillo nieobce są problemy dotyczące ery informacji, paranoiczna otoczka rzeczywistości staje się zjawiskiem centralnym dla wielu jego powieści .

Przez krytyka literackiego Harolda Blooma zaliczony został do czwórki wielkich amerykańskich powieściopisarzy naszych czasów, obok Thomasa Pynchona, Philipa Rotha oraz Cormaca McCarthy’ego.

Amerykańscy pisarze młodego pokolenia powołują się na DeLillo jako na źródło inspiracji. James Ellroy podaje, że Libra Dona DeLillo była jednym z bodźców do napisania dalece bardziej szczegółowego fikcyjnego opisu zdarzeń towarzyszących śmierci Kennedy’ego – tj. tryptyku Underworld USA.

Jego ostatnia powieść ukazała się w 2010.

Cytaty Don DeLilloDon DeLillo Fotografia
Don DeLillo821
American novelist, playwright and essayist 1936

Don DeLillo Fotografia
Don DeLillo821
American novelist, playwright and essayist 1936
Don DeLillo Fotografia
Don DeLillo821
American novelist, playwright and essayist 1936