Charles Taze Russell cytaty

Charles Taze Russell Fotografia
10  0

Charles Taze Russell

Data urodzenia: 16. Luty 1852
Data zgonu: 31. Październik 1916

Reklama

Charles Taze Russell , w środowisku badackim znany jako pastor Russell – amerykański kaznodzieja i reformator religijny, twórca ruchu Badaczy Pisma Świętego . Pierwszy redaktor i wydawca czasopisma „Strażnica Syjońska i Zwiastun Obecności Chrystusa” od roku 1879, prezes Towarzystwa Strażnica od czasu jego rejestracji prawnej w roku 1884 do swojej śmierci.

Autor „Wykładów Pisma Świętego”, serii sześciu książek na temat Biblii, których łączny nakład jeszcze za jego życia przekroczył 10 milionów. Autor ponad 200 traktatów, z których niektóre wydano w ponad 50 milionach egzemplarzy. Autor kazań, przez trzynaście lat regularnie każdego tygodnia publikowanych w prasie, a w roku 1913 publikowanych równocześnie przez ponad 2 tysiące tytułów, osiągających łączny nakład ponad 15 milionów egzemplarzy. Jego publikacje za jego życia były tłumaczone na 35 języków. Według gazety „The Continent” kazania publikowane przez C.T. Russella miały większą poczytność niż artykuły jakiegokolwiek innego człowieka jego czasów.

Podobni autorzy

Joseph Franklin Rutherford Fotografia
Joseph Franklin Rutherford
amerykański prawnik, działacz religijny Świadków Jehowy
Hasan al-Banna Fotografia
Hasan al-Banna1
egipski działacz religijny
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar...
Aleksander Jełowicki2
polski pisarz i działacz religijny
Alaksandr Firysiuk1
białoruski działacz religijny

Cytaty Charles Taze Russell

Reklama

„Kościół Anglikański, zarzucając niektóre rażące nauki i praktyki Kościoła Rzymskiego, twierdził jednocześnie i nadal to zresztą podtrzymuje, że stanowi jedyny prawdziwy kościół, a jego biskupi mają prawo do sukcesji apostolskiej, a zatem i do najwyższego zwierzchnictwa nad dziedzictwem Bożym. Ta „córka” Rzymu, opuszczając „matkę”, przyjęła wyciągniętą w jej kierunku rękę Anglii, a suwerena tego imperium uczyniła głową kościoła. Była to jednak reforma; zdążała ona we właściwym kierunku, aczkolwiek, podobnie jak w wypadku córki luterańskiej, stanowiła tylko częściowe oczyszczenie. Kalwin, Knox i inni spostrzegli, że pod wpływem papieskich nonsensów całkowicie zagubiona została właściwa ocena Bożej umiejętności przewidywania zachodzących wydarzeń. Odrzucili więc koncepcję utrzymującą, że powodzenie Boskiego planu jest całkowicie zależne od wysiłków upadłego człowieka, a ich poglądy przyczyniły się do wykazania, że zwycięstwo Kościoła nie jest zależne od siły państwa i nie jest osiągane za pomocą broni cielesnej. Ludzie ci dokonali wspaniałego i wartościowego dzieła, które zrodziło więcej dobrych owoców niż się to zwykle zauważa, a jednak zostali oślepieni innymi, nie rozpoznanymi, zanieczyszczającymi błędami, tak iż bronili fałszywego poglądu, utrzymującego, że wszyscy, którzy nie zostali wybrani do stanu niebiańskiego, są skazani na wieczne męki. Wkrótce ich nauki wykrystalizowały się pod nazwą prezbiterianizmu i poza początkowym głoszeniem, że boskie wyroki są niezmienne, ruch ten w niewielkim stopniu pomógł w reformacji i oczyszczaniu. Wręcz przeciwnie, podobnie jak jego siostrzane sekty, uczynił wiele, aby zahamować i powstrzymać dzieło oczyszczania.“

— Charles Taze Russell
Źródło: Przyjdź Królestwo Twoje ZRZESZENIE WOLNYCH BADACZY PISMA ŚWIĘTEGO WYDAWNICTWO „NA STRAŻY, str. 113

Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej 1889 - 1945
Wojciech Korfanty Fotografia
Wojciech Korfanty5
polityk polski, działacz narodowy na Górnym Śląsku 1873 - 1939
Dylan Klebold1
Amerykanin, sprawca masakry w Columbine High School 1981 - 1999
William Burges Fotografia
William Burges
1827 - 1881
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Joseph Franklin Rutherford Fotografia
Joseph Franklin Rutherford
amerykański prawnik, działacz religijny Świadków Jehowy
Hasan al-Banna Fotografia
Hasan al-Banna1
egipski działacz religijny
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar...