Boris Vian cytaty

Boris Vian Fotografia
5  0

Boris Vian

Data urodzenia: 10. Marzec 1920
Data zgonu: 23. Czerwiec 1959

Reklama

Boris Vian – francuski pisarz, poeta i tłumacz, muzyk, aktor i scenarzysta. Publikował także pod pseudonimem Vernon Sullivan.

Jedna z najbarwniejszych postaci powojennego Paryża. Z wykształcenia inżynier , znany i ceniony do dziś dzięki swym dokonaniom artystycznym[potrzebny przypis]. Vian grał na trąbce w zespołach jazzowych, komponował piosenki, występował w filmach, tłumaczył z języka angielskiego , ale sławę zdobył dzięki swym utworom prozatorskim.

Pierwsze powieści – Awantura w Stogach i Piana złudzeń – opublikował pod własnym nazwiskiem w 1947 roku. Napisany w 1946 czarny kryminał Napluję na wasze groby został wydany pod pseudonimem Vernon Sullivan . Książka wywołała obyczajowy skandal – pisarz został oskarżony o pornografię i niemoralność, a sprawa skończyła się przed sądem. Vian napisał jeszcze kilka powieści, oraz dramatów, niektóre z nich zostały opublikowane dopiero po śmierci pisarza w 1959.

W swoich utworach Vian chętnie posługiwał się absurdem i czarnym humorem. Jego teksty są pełne surrealistycznych scen oraz błyskotliwych gier słownych. Za najlepszą powieść w dorobku Viana uchodzi Piana złudzeń, subtelnie napisana historia tragicznie zakończonej miłości i nie tracąca przy tym typowej dla Viana drapieżności.

Zmarł 23 czerwca 1959 roku na atak serca w Paryżu w kinie „Marbeuf” podczas przedpremierowego pokazu filmu Michel Gasta na podstawie Napluję na wasze groby.

W 2011 nakładem Zeszytów Poetyckich ukazały się pierwsze w Polsce przekłady wierszy „W hołdzie płetwom” w przekładzie Dariusza Dziurzyńskiego i Alicji Ślusarskiej.

Na podstawie powieści Piana złudzeń Michel Gondry wyreżyserował film Dziewczyna z lilią .

Cytaty Boris Vian

Reklama

„Śmieszność jeszcze nikogo nie zabiła, a w Ameryce można się na niej wzbogacić.“

— Boris Vian
Źródło: Stephen Clarke, 1000 lat wkurzania Francuzów, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2012, s. 449, tłum. Stanisław Kroszczyński.

Dzisiejsze rocznice
Ludwig van Beethoven Fotografia
Ludwig van Beethoven26
niemiecki kompozytor 1770 - 1827
Bill Hicks Fotografia
Bill Hicks27
amerykański komik i satyryk 1961 - 1994
François Quesnay Fotografia
François Quesnay
ekonomista francuski 1694 - 1774
Hugo Münsterberg Fotografia
Hugo Münsterberg
1863 - 1916
Następnych dzisiejszych rocznic