Angela Carter cytaty

Angela Carter Fotografia
3  0

Angela Carter

Data urodzenia: 7. Maj 1940
Data zgonu: 16. Luty 1992
Natępne imiona:ਐਂਜੇਲਾ ਕਾਰਟਰ,Анджела Картър

Reklama

Angela Carter, właśc. Angela Olive Stalker - angielska pisarka i publicystka.

Karierę dziennikarską zaczynała w Croydon Advertiser. W 1969 za książkę Several Perceptions zdobyła Somerset Maugham Award i na dwa lata wyjechała do Tokio . Sporo podróżowała po Azji, Stanach Zjednoczonych i Europie. Lata 70. częściowo spędziła jako rezydentka renomowanych uniwersytetów angielskich i australijskich.

Publikowała na lamach The Guardian, The Independent i New Statesman. Obok utworów prozatorskich jest autorką dramatów, książek dla dzieci a także scenariuszy dwóch filmów opartych na jej prozie: Towarzystwa wilków Neila Jordana oraz Magicznego sklepu z zabawkami .

Carter, czołowa angielska pisarka drugiej połowy XX w., jest kojarzona z ruchem feministycznym. Uznaje się ją za przedstawicielkę realizmu magicznego w literaturze europejskiej. Pisarka przy konstruowaniu fabuły swoich książek – posługując się bogatym językiem i poetycką stylizacją – często korzystała z motywów europejskich baśni i legend, nie tracąc przy tym realistycznej drapieżności w krytyce stosunków społecznych panujących w Wielkiej Brytanii. Narratorami jej powieści i opowiadań z reguły są kobiety.

Cytaty Angela Carter

Reklama

„Nie jest dzisiaj w modzie traktowanie baśni jako nośnika umoralniających nauk.“

— Angela Carter
Źródło: The Better To Eat You With (1976) w: American Ghosts and Old World Wonders, Vintage, Londyn 1998, s. 452, cyt. za: „Przekładaniec”, numer 22–23, Wydawnictwo UJ, 2010, s. 43.

Reklama
Reklama

„I desire therefore I exist.“

— Angela Carter, The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman

„I am entirely alone. I and my shadow fill the universe.“

— Angela Carter, The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman

Natępna