Alain Robbe-Grillet cytaty

Alain Robbe-Grillet Fotografia
3  0

Alain Robbe-Grillet

Data urodzenia: 18. Sierpień 1922
Data zgonu: 18. Luty 2008
Natępne imiona:Robbe-Grillet Alain

Reklama

Alain Robbe-Grillet – francuski pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Członek Akademii Francuskiej.

Robbe-Grillet, z wykształcenia inżynier, jest uważany za jednego – obok Nathalie Sarraute, Michela Butora i Claude'a Simona – z najważniejszych twórców nurtu literackiego określanego mianem nowej powieści. Przedstawiciele nouveau roman uznali, iż formuła tradycyjnej powieści się wyczerpała i zaproponowali odmienne, eksperymentalne podejście do fabuły i czasu powieściowego. Robbe-Grillet jest autorem Żaluzji , powieści uważanej za szczytowe i najczystsze formalnie osiągnięcie nurtu.

Żaluzja to niewielki utwór skomponowany z fragmentów stworzonych przez bezimiennego narratora skrytego za żaluzją w domu na plantacji bananów w kolonii. Obserwuje on rozwijający się romans żony plantatora z sąsiadem. Robbe-Grillet nie zachowuje porządku przyczynowo-skutkowego, poszczególne opisy mieszają się ze sobą, powtarzają. Stosuje niemal filmową technikę zapisu, a oko kamery rejestruje nic nieznaczący detal na równych prawach z wątkiem teoretycznie głównym. Już sam tytuł powieści jest grą z czytelnikiem – w języku francuskim jalousie oznacza zarówno żaluzję, jak i zazdrość.

Robbe-Grillet był także scenarzystą i reżyserem. Debiutował scenariuszem do Zeszłego roku w Marienbadzie , a jego pierwszym wyreżyserowanym filmem był L'immortelle.

Członkiem Akademii Francuskiej był od 25 marca 2004.

Cytaty Alain Robbe-Grillet

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Getúlio Vargas Fotografia
Getúlio Vargas3
polityk brazylijski, prezydent 1882 - 1954
George Byron Fotografia
George Byron32
angielski poeta 1788 - 1824
Następnych dzisiejszych rocznic