Wolfgang Güllich cytaty

Wolfgang Güllich Fotografia
2  0

Wolfgang Güllich

Data urodzenia: 24. Październik 1960
Data zgonu: 31. Sierpień 1992

Reklama

Wolfgang Güllich – niemiecki wspinacz, autor dróg wspinaczkowych, klasyfikowanych przez wiele lat jako najtrudniejsze na świecie, twórca zasad nowoczesnego treningu we wspinaczce sportowej.

Jako nastolatek wspinał się w piaskowcowych regionach rodzinnego Palatynatu. Szybko dał się poznać jako wielki talent; w wieku 16 lat dokonał pierwszego przejścia klasycznego drogi 'Jubiläumsriss' o wycenie VII- w skali UIAA. Podczas pierwszego wyjazdu do doliny Yosemite, amerykańskiej kolebki wspinaczki wielkościanowej, dokonał wielu znaczących powtórzeń, w tym pierwszego powtórzenia drogi Grand Illusion, 5.13b/c. Jego ulubionym rejonem szybko stała się Frankenjura, gdzie ostatecznie zamieszkał i dokonywał kolejnych przełomów w światowym wspinaniu sportowym – wytyczał i prowadził drogi, których poziom trudności, mierzony w skali francuskiej wyprzedził jego epokę o cztery stopnie trudności. Kolejne najtrudniejsze drogi w jego karierze to:

Kanal im Rücken, X-

Punks in the Gym, X / 8b+

Amadeus Schwarzenegger, X-

Wallstreet, XI-

Action Directe, XI .

Güllich opracował i wdrożył zasady nowoczesnego treningu sportowego we wspinaczce; regularnie używał zbudowanej przez siebie ścianki wspinaczkowej, był też pionierem ćwiczeń na kampusie, którego używał w celu wzmocnienia palców pod kątem przejścia Action Directe.

Wspinał się również w górach – wytyczył m.in. Eternal Flame w Karakorum oraz Riders on the Storm w Patagonii. Powaga i trudności tych dróg dorównywały wielkości jego osiągnięć we wspinaczce sportowej. W wyniku upadku na drodze Master's Edge w brytyjskim Peak District doznał urazu kręgosłupa; w trakcie rekonwalescencji przeszedł bez asekuracji drogę Separate reality w Yosemite biegnącą rysą w dachu.

Był też dublerem Sylwestra Stallone w filmie Na krawędzi.

Zginął w wyniku wypadku samochodowego 29 sierpnia 1992 r. na autostradzie pomiędzy Monachium a Norymbergą, zostawiając poślubioną rok wcześniej żonę Anette. Jego grób na cmentarzu w Obertrubach udekorowany jest elementami nawiązującymi do wspinaczki, są na nim haki, woreczek z magnezją i zostawione przez przyjaciół ekspresy. Dla wielu młodych wspinaczy jest nadal wzorem do naśladowania.

Cytaty Wolfgang Güllich

„Wspinanie nie ogranicza się jedynie do rywalizacji i wyczynu. Niesie ze sobą również inne wartości: podróże, spotykanie ludzi, poznawanie nowych kultur.“

— Wolfgang Güllich
Źródło: Cytaty o górach, alpinistyczne, wspinaczkowe, drytooling. com. pl, 9 stycznia 2013 http://drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/2136-cytaty-o-gorach-alpinizmie-himalaizmie-wspinaczce-wspinaczach?showall=&start=2

„Jeżeli chodzi o trening, najważniejszą rzeczą jest – z kim ten trening zacząć.“

— Wolfgang Güllich
Źródło: Cytaty o górach, alpinistyczne, wspinaczkowe, drytooling. com. pl, 9 stycznia 2013 http://drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/2136-cytaty-o-gorach-alpinizmie-himalaizmie-wspinaczce-wspinaczach?showall=&start=2

Dzisiejsze rocznice
Karl Schiller Fotografia
Karl Schiller
niemiecki polityk 1911 - 1994
José Antonio Primo de Rivera Fotografia
José Antonio Primo de Rivera6
polityk hiszpański, ideolog narodowego syndykalizmu 1903 - 1936
Wojciech Siemion Fotografia
Wojciech Siemion5
aktor polski 1928 - 2010
Władysław Bartoszewski Fotografia
Władysław Bartoszewski53
polski polityk, działacz społeczny, historyk 1922 - 2015
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Dean Potter Fotografia
Dean Potter1
amerykański wspinacz, skoczek BASE