Wissarion Bieliński cytaty

Wissarion Bieliński Fotografia
2  0

Wissarion Bieliński

Data urodzenia: 11. Czerwiec 1811
Data zgonu: 7. Czerwiec 1848
Natępne imiona:Vissarion G. Bělinskij,Vissarion Grigorievič Belinskij,V. G. Belinskij

Reklama

Wissarion Grigorjewicz Bielinski – rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki. Teoretyk kierunku rewolucyjnego demokratyzmu, okcydentalista.

Pochodził z tzw. raznoczyńców , jego ojciec był zubożałym lekarzem. Wydalony z uniwersytetu za "brak zdolności", w rzeczywistości za radykalizm. Od końca lat 30. XIX wieku poświęcił się pracy literackiej i publicystycznej. Był członkiem kółka filozoficznego Nikołaja Stankiewicza, w ramach którego po raz pierwszy w Rosji studiowana była filozofia Hegla. Etap po zapoznaniu się z filozofią Hegla, biografowie Bielińskiego nazywają okresem "rozumnej rzeczywistości", kiedy bezkrytycznie traktował rosyjską rzeczywistość. Następnie jednak, na drodze interpretacji tej samej filozofii, doszedł do przekonania o konieczności rewolucji, dzięki której zapanuje "królestwo wolności". Wierzył w szczególną rolę sztuki i powołanie artysty do głoszenia prawdy. Jego jednoznaczny system etyczny i pogląd w sprawie znaczenia sztuki uczynił z niego jeden z największych autorytetów w życiu umysłowym Rosji epoki Mikołaja I, przyczynił się również do uczynienia krytyki literackiej jedną z najważniejszych platform dyskusji o szerszej tematyce politycznej i społecznej. W tekstach literackich omawiano odtąd zagadnienia, których nie można było, za sprawą cenzury, poruszyć wprost.

Bielinski jako pierwszy w Rosji recenzował i komentował twórczość Puszkina, Lermontowa, Gogola oraz literackie debiuty Turgieniewa, Dostojewskiego i Niekrasowa. Każdy utwór omawiał w kontekście społecznym, filozoficznym i historycznym, w recenzjach zawierał wskazówki dla czytelników i autorów. Jego system oceniania dzieła, według kryteriów społecznych i politycznych, na trwałe wszedł do rosyjskiej krytyki literackiej.

Napisał m.in. tragedię Dymitr Kalinin .

W 1849, po zaostrzeniu konserwatywnego kursu polityki carskiej po Wiośnie Ludów, na uniwersytetach zabroniono publicznego wymieniania nazwiska Bielinskiego. Przeciwko poglądom Wissariona Bielinskiego na sztukę występował Aleksandr Drużynin.

Podobni autorzy

Cytaty Wissarion Bieliński

„Poezja to myślenie w obrazach.“

— Wissarion Bieliński
Źródło: recenzja książki Russkije skazki Wanienki, 1838.

Dzisiejsze rocznice
Getúlio Vargas Fotografia
Getúlio Vargas3
polityk brazylijski, prezydent 1882 - 1954
George Byron Fotografia
George Byron32
angielski poeta 1788 - 1824
Następnych dzisiejszych rocznic