Wissarion Bieliński cytaty

Wissarion Bieliński Fotografia
2  0

Wissarion Bieliński

Data urodzenia:11. Czerwiec 1811
Data zgonu:7. Czerwiec 1848
Natępne imiona:Vissarion G. Bělinskij,Vissarion Grigorievič Belinskij,V. G. Belinskij

Wissarion Grigorjewicz Bielinski – rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki. Teoretyk kierunku rewolucyjnego demokratyzmu, okcydentalista.

Pochodził z tzw. raznoczyńców , jego ojciec był zubożałym lekarzem. Wydalony z uniwersytetu za "brak zdolności", w rzeczywistości za radykalizm. Od końca lat 30. XIX wieku poświęcił się pracy literackiej i publicystycznej. Był członkiem kółka filozoficznego Nikołaja Stankiewicza, w ramach którego po raz pierwszy w Rosji studiowana była filozofia Hegla. Etap po zapoznaniu się z filozofią Hegla, biografowie Bielińskiego nazywają okresem "rozumnej rzeczywistości", kiedy bezkrytycznie traktował rosyjską rzeczywistość. Następnie jednak, na drodze interpretacji tej samej filozofii, doszedł do przekonania o konieczności rewolucji, dzięki której zapanuje "królestwo wolności". Wierzył w szczególną rolę sztuki i powołanie artysty do głoszenia prawdy. Jego jednoznaczny system etyczny i pogląd w sprawie znaczenia sztuki uczynił z niego jeden z największych autorytetów w życiu umysłowym Rosji epoki Mikołaja I, przyczynił się również do uczynienia krytyki literackiej jedną z najważniejszych platform dyskusji o szerszej tematyce politycznej i społecznej. W tekstach literackich omawiano odtąd zagadnienia, których nie można było, za sprawą cenzury, poruszyć wprost.

Bielinski jako pierwszy w Rosji recenzował i komentował twórczość Puszkina, Lermontowa, Gogola oraz literackie debiuty Turgieniewa, Dostojewskiego i Niekrasowa. Każdy utwór omawiał w kontekście społecznym, filozoficznym i historycznym, w recenzjach zawierał wskazówki dla czytelników i autorów. Jego system oceniania dzieła, według kryteriów społecznych i politycznych, na trwałe wszedł do rosyjskiej krytyki literackiej.

Napisał m.in. tragedię Dymitr Kalinin .

W 1849, po zaostrzeniu konserwatywnego kursu polityki carskiej po Wiośnie Ludów, na uniwersytetach zabroniono publicznego wymieniania nazwiska Bielinskiego. Przeciwko poglądom Wissariona Bielinskiego na sztukę występował Aleksandr Drużynin.

Cytaty Wissarion Bieliński

„Poezja to myślenie w obrazach.“

— Wissarion Bieliński
Źródło: recenzja książki Russkije skazki Wanienki, 1838.

Dzisiejsze rocznice
Icchak Szamir Fotografia
Icchak Szamir2
polityk izraelski 1915 - 2012
Ève Curie Fotografia
Ève Curie3
francuska pisarka i dziennikarka 1904 - 2007
Albert Szent-Györgyi Fotografia
Albert Szent-Györgyi3
biochemik węgierski, noblista 1893 - 1986
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Andrzej Drawicz Fotografia
Andrzej Drawicz1
polski eseista, krytyk literacki, tłumacz
Emmanuel Mounier Fotografia
Emmanuel Mounier4
francuski filozof
Aleksander Puszkin Fotografia
Aleksander Puszkin29
poeta rosyjski