William Collins cytaty

William Collins Fotografia
1  0

William Collins

Data urodzenia: 25. Grudzień 1721
Data zgonu: 12. Czerwiec 1759

Reklama

William Collins – drugi, po Thomasie Grayu, ważny angielski poeta tworzący w połowie XVIII wieku.

Urodził się w Chichester w południowej Anglii. Miał dwie siostry: Anny i Elizabeth, która odziedziczyła imię po matce. Jego ojciec był kapelusznikiem. Rozpoczął naukę w szkole w Chichester, potem uczył się od 1733 w szkole w Winchester i studiował w Queen's College i Magdalene College w Oxfordzie. Po ukończeniu szkoły przeniósł się do Londynu , by tam spróbować swoich sił jako poeta.

W wieku 17 lat opublikował swoje pierwsze dzieło Persian Eclogues . Wraz z przyjacielem Josephem Wortonem opublikował w 1746 Odes on Several Descriptive and Allegoriacal Subjects , które nie spotkały się z pozytywnym przyjęciem. Spowodowało to, że poeta załamał się i zaczął miewać stany depresyjne. Powodem niedocenienia twórczości poety było jej niezrozumienie – jego poezja wyraźnie odstawała od ówczesnej konwencji augustiańskiej, skłaniając się w stronę romantycznej generacji Aleksandra Pope'a. Rok po śmierci swojego przyjaciela napisał upamiętniającą go odę Ode on the Death of Thomson .

Od pochówku swojego ojca w 1744 był bezrobotny i zadłużony. Poznał wtedy dr. Johnsona, który zaproponował mu przetłumaczenie poezji Arystotelesa. Collins początkowo zgodził się, jednak szybko wycofał się z deklaracji. Wpływ na jego decyzję miał spadek wysokości 2 tys. franków, jaki otrzymał po śmierci wuja, co pozwoliło mu na spłatę długów i odbycie kilku podróży po Europie. Jednak stan psychiczny poety stale się pogarszał. Ataki depresji apogeum osiągnęły w 1750 w czasie podróży po Francji. Rok później stwierdzono u Collinsa chorobę psychiczną, która wraz z upływem lat coraz bardziej wyniszczała ciało i umysł poety, co w konsekwencji doprowadziło do jego śmierci. Jego ostatnim niedokończonym dziełem była Ode on the Popular Superstitions of the Highlands , która została odnaleziona po wielu latach przez dr. Alexandra Carlyle'a.

Twórczość Williama Collinsa została doceniona dopiero przez następne pokolenia, które[potrzebny przypis] uznały go za jednego z najwybitniejszych angielskich poetów XVIII wieku. Jego najważniejszym dziełem były Ode to Evening i The Passions, które zdaniem jego wielbicieli będą żyły tak długo, jak długo przetrwa język[potrzebny przypis]. Ostatnie lata życia poeta spędził w domu siostry w rodzinnym Chichester. Zmarł w wieku 38 lat i został pochowany w St. Andrew's Church w Chichester.

Podobni autorzy

Dante Gabriel Rossetti Fotografia
Dante Gabriel Rossetti
angielski poeta, malarz i tłumacz
Mark Akenside Fotografia
Mark Akenside
angielski poeta i lekarz
Alexander Pope Fotografia
Alexander Pope14
poeta angielski
Archibald Vivian Hill Fotografia
Archibald Vivian Hill
fizjolog brytyjski, noblista
Matthew Arnold Fotografia
Matthew Arnold4
angielski poeta i krytyk

Cytaty William Collins

„With eyes up-raised, as one inspired,
Pale Melancholy sate retired,
And from her wild sequestered seat,
In notes by distance made more sweet,
Poured thro' the mellow horn her pensive soul.“

— William Collins
Line 57. Compare: "Sweetest melodies / Are those that are by distance made more sweet", William Wordsworth, Personal Talk, stanza 2.

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Donald Tusk Fotografia
Donald Tusk134
polski polityk 1957
Emilio Segrè Fotografia
Emilio Segrè
fizyk amerykański pochodzenia włoskiego, noblista 1905 - 1989
Karl Hess Fotografia
Karl Hess1
filozof amerykański, działacz polityczny 1923 - 1994
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Dante Gabriel Rossetti Fotografia
Dante Gabriel Rossetti
angielski poeta, malarz i tłumacz
Mark Akenside Fotografia
Mark Akenside
angielski poeta i lekarz
Alexander Pope Fotografia
Alexander Pope14
poeta angielski