William Collins cytaty

William Collins Fotografia
1  0

William Collins

Data urodzenia: 25. Grudzień 1721
Data zgonu: 12. Czerwiec 1759

Reklama

William Collins – drugi, po Thomasie Grayu, ważny angielski poeta tworzący w połowie XVIII wieku.

Urodził się w Chichester w południowej Anglii. Miał dwie siostry: Anny i Elizabeth, która odziedziczyła imię po matce. Jego ojciec był kapelusznikiem. Rozpoczął naukę w szkole w Chichester, potem uczył się od 1733 w szkole w Winchester i studiował w Queen's College i Magdalene College w Oxfordzie. Po ukończeniu szkoły przeniósł się do Londynu , by tam spróbować swoich sił jako poeta.

W wieku 17 lat opublikował swoje pierwsze dzieło Persian Eclogues . Wraz z przyjacielem Josephem Wortonem opublikował w 1746 Odes on Several Descriptive and Allegoriacal Subjects , które nie spotkały się z pozytywnym przyjęciem. Spowodowało to, że poeta załamał się i zaczął miewać stany depresyjne. Powodem niedocenienia twórczości poety było jej niezrozumienie – jego poezja wyraźnie odstawała od ówczesnej konwencji augustiańskiej, skłaniając się w stronę romantycznej generacji Aleksandra Pope'a. Rok po śmierci swojego przyjaciela napisał upamiętniającą go odę Ode on the Death of Thomson .

Od pochówku swojego ojca w 1744 był bezrobotny i zadłużony. Poznał wtedy dr. Johnsona, który zaproponował mu przetłumaczenie poezji Arystotelesa. Collins początkowo zgodził się, jednak szybko wycofał się z deklaracji. Wpływ na jego decyzję miał spadek wysokości 2 tys. franków, jaki otrzymał po śmierci wuja, co pozwoliło mu na spłatę długów i odbycie kilku podróży po Europie. Jednak stan psychiczny poety stale się pogarszał. Ataki depresji apogeum osiągnęły w 1750 w czasie podróży po Francji. Rok później stwierdzono u Collinsa chorobę psychiczną, która wraz z upływem lat coraz bardziej wyniszczała ciało i umysł poety, co w konsekwencji doprowadziło do jego śmierci. Jego ostatnim niedokończonym dziełem była Ode on the Popular Superstitions of the Highlands , która została odnaleziona po wielu latach przez dr. Alexandra Carlyle'a.

Twórczość Williama Collinsa została doceniona dopiero przez następne pokolenia, które[potrzebny przypis] uznały go za jednego z najwybitniejszych angielskich poetów XVIII wieku. Jego najważniejszym dziełem były Ode to Evening i The Passions, które zdaniem jego wielbicieli będą żyły tak długo, jak długo przetrwa język[potrzebny przypis]. Ostatnie lata życia poeta spędził w domu siostry w rodzinnym Chichester. Zmarł w wieku 38 lat i został pochowany w St. Andrew's Church w Chichester.

Podobni autorzy

Dante Gabriel Rossetti Fotografia
Dante Gabriel Rossetti
angielski poeta, malarz i tłumacz
Mark Akenside Fotografia
Mark Akenside
angielski poeta i lekarz
Alexander Pope Fotografia
Alexander Pope14
poeta angielski
Archibald Vivian Hill Fotografia
Archibald Vivian Hill
fizjolog brytyjski, noblista
Matthew Arnold Fotografia
Matthew Arnold4
angielski poeta i krytyk
John Clare Fotografia
John Clare
angielski poeta

Cytaty William Collins

„With eyes up-raised, as one inspired,
Pale Melancholy sate retired,
And from her wild sequestered seat,
In notes by distance made more sweet,
Poured thro' the mellow horn her pensive soul.“

— William Collins
Line 57. Compare: "Sweetest melodies / Are those that are by distance made more sweet", William Wordsworth, Personal Talk, stanza 2.

Reklama

„Well may your hearts believe the truths I tell:
'T is virtue makes the bliss, where'er we dwell.“

— William Collins
Oriental Eclogues. 1, Line 5. Compare: "That virtue only makes our bliss below, / And all our knowledge is ourselves to know", Alexander Pope, Essay on Man, Epistle iv, line 397.

Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Wasił Lewski Fotografia
Wasił Lewski
rewolucjonista bułgarski 1837 - 1873
Andreas Feininger
1906 - 1999
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Dante Gabriel Rossetti Fotografia
Dante Gabriel Rossetti
angielski poeta, malarz i tłumacz
Mark Akenside Fotografia
Mark Akenside
angielski poeta i lekarz
Alexander Pope Fotografia
Alexander Pope14
poeta angielski