Wawrzyniec Wspaniały cytaty

Wawrzyniec Wspaniały Fotografia
8   0

Wawrzyniec Wspaniały

Data urodzenia: 1. Styczeń 1449
Data zgonu: 8. Kwiecień 1492
Natępne imiona:Lorenzo il Magnifico

Reklama

Wawrzyniec Medyceusz – signor Florencji od 1469 do śmierci, trzeci władca tego państwa z dynastii Medyceuszy. Jeden z najważniejszych polityków doby Renesansu, a jednocześnie pisarz, mecenas sztuki, poeta i humanista Uznawany za władcę wybitnego, wcielony ideał oświeconego księcia-humanisty. Syn Piotra Medyceusza i Lukrecji Tornabuoni, wnuk Kosmy Medyceusza Starszego.

Wawrzyniec, wraz z młodszym bratem Julianem objął de facto rządy po śmierci swego ojca Piero. W pierwszych latach panowania skupiał się na polityce wewnętrznej, starając się przekształcić instytucje republikańskie w taki sposób, by sprzyjały zamierzeniom dynastii medycejskiej. Jednocześnie tłumił bunty i powstania miast zależnych od Florencji . W polityce zagranicznej starał się powstrzymać ambicje terytorialne papieża Sykstusa IV, zgodnie z duchem Ligi Włoskiej z 1454.

Polityka ta zaowocowała spiskiem rodziny Pazzich , w wyniku którego zginął młodszy brat władcy, Julian. Choć spiskowcom nie udało się zabić Wawrzyńca, niepowodzenie ataku wywołało gniew papieża Sykstusa, króla Neapolu Ferdynanda Aragońskiego i wielu innych możnych obawiających się wzrostu potęgi Medyceuszy i rządzonego przez nich państwa. Dwuletnia wojna przeciwko Florencji przyczyniła się do wzrostu prestiżu Wawrzyńca, tak w krajach włoskich jak i na całym świecie. Władca dał się poznać jako charyzmatyczny przywódca i sprawny dyplomata, któremu w obliczu olbrzymiej przewagi nieprzyjaciół udało się rozbić antyflorencką koalicję, a jednocześnie utrzymać spójność sił wewnętrznych republiki.

W latach 80. XV wieku stał się jednym z najważniejszych przywódców politycznych Półwyspu Apenińskiego a przez wielu innych władców traktowany był jak suweren. Jednocześnie jego imię stało się symbolem największego rozkwitu renesansu florenckiego, w dużej mierze dzięki przyjaźni jaką darzył wielu wybitnych myślicieli i artystów swoich czasów, m.in. Poliziano, Ficino, Pico della Mirandolę, Sandro Botticellego czy młodego Michała Anioła.

Po jego przedwczesnej śmierci w roku 1492 Florencja dostała się pod panowanie jego syna, Piero, jednak wkrótce potem mieszczanie podnieśli bunt przeciw nieudolnemu władcy i przekazali miasto w ręce mnicha Girolamo Savonaroli. Bez zdolności dyplomatycznych Wawrzyńca państwom włoskim nie udało się dłużej powstrzymywać zapędów króla Francji Karola VIII Walezjusza, co zaowocowało trwającymi przez blisko sześć dekad tzw. wojnami włoskimi.

Podobni autorzy

Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej
 Cixi Fotografia
Cixi8
cesarzowa Chin
Julian Tuwim Fotografia
Julian Tuwim174
polski poeta
Antoine de Saint-Exupéry Fotografia
Antoine de Saint-Exupéry118
francuski pisarz i poeta, lotnik
Marie Joseph de La Fayette Fotografia
Marie Joseph de La Fayette4
francuski polityk i generał
Wincenty Witos Fotografia
Wincenty Witos7
polski działacz ruchu ludowego, premier II Rzeczypospolitej
Jean-Paul Sartre Fotografia
Jean-Paul Sartre80
powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski,...

Cytaty Wawrzyniec Wspaniały

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Thomas Kuhn
amerykański filozof nauki 1922 - 1996
John Cowper Powys Fotografia
John Cowper Powys
1872 - 1963
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej
 Cixi Fotografia
Cixi8
cesarzowa Chin
Julian Tuwim Fotografia
Julian Tuwim174
polski poeta
Antoine de Saint-Exupéry Fotografia
Antoine de Saint-Exupéry118
francuski pisarz i poeta, lotnik