Walther Rathenau cytaty

Walther RathenauFotografia

1  0

Walther Rathenau

Data urodzenia:29. Wrzesień 1867
Data zgonu:24. Czerwiec 1922
Natępne imiona:Walter Rathenau,Вальтер Ратенау

Walther Rathenau – niemiecki przemysłowiec, pisarz, polityk.

Pochodził z rodziny żydowskiej. Był synem Emila Rathenaua – niemieckiego przemysłowca, zajmującego się elektrycznością, który kupił patenty Edisona.

Studiował w Berlinie i Strasburgu. W wieku 26 lat stanął na czele spółki aluminiowej. W 1889 jego ojciec zaproponował mu wysokie stanowisko w swej firmie AEG.

Został ministrem odbudowy i ministrem spraw zagranicznych – w latach Republiki Weimarskiej. W 1922 podpisał układ w Rapallo – z niepokojem przyjęty przez polską opinię publiczną jako zapowiedź współpracy radziecko-niemieckiej.

Był uważany przez swych wrogów za przedstawiciela ancien régimu. Organizacja Consul – grupa terrorystów – zdecydowała się go zabić, by sprowokować upadek państwa. Terroryści przechodzą do działania 24 czerwca 1922.

Jadący kabrioletem dwaj mężczyźni, z twarzami zasłoniętymi kapturami, zbliżyli się do samochodu ministra. Rathenau zostaje zastrzelony serią wystrzałów z pistoletu automatycznego. Zamachowcy uciekli rzucając granatami. W wyniku szeroko zakrojonej akcji policyjnej większość grup nacjonalistycznych została rozbita.

Cytaty Walther Rathenau


Podobni autorzy