Walter Lippmann cytaty

Walter Lippmann Fotografia
5  0

Walter Lippmann

Data urodzenia: 23. Wrzesień 1889
Data zgonu: 14. Grudzień 1974
Natępne imiona:والتر لیپمن,والتر ليبمان,Walter Lippman

Reklama

Walter Lippmann – amerykański intelektualista; pisarz, dziennikarz i myśliciel liberalny; doradca prezydenta Roosevelta. Dwukrotnie przyznano mu Nagrodę Pulitzera.

W swoich pracach koncentrował się wokół znaczenia opinii publicznej, kształtowanej i manipulowanej przez współczesne media. Zawdzięczamy mu popularyzację pojęcia zimna wojna, wprowadzonego przez Bernarda Barucha, którym zatytułował książkę opisującą pojawiające się napięcia między dwoma byłymi sojusznikami z czasów II wojny światowej. Stwierdził on w niej, że zakończył się okres koalicji antyhitlerowskiej, a rozpoczął się okres konfrontacji między mocarstwami zachodnimi i ZSRR.

Wprowadził w książce Public Opinion, wydanej w 1922 roku, pojęcie stereotypu we współczesnym znaczeniu psychologicznym, jako zespołu trwałych opinii pozyskiwanych przez jednostki w procesie kontaktów społecznych, a nie w wyniku obserwacji rzeczywistości.

W książkach U.S. Foreign Policy z 1943 r. i U.S. War Aims z 1944 określał możliwe cele polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych i ich ograniczenia wynikające z balansu sił. Polemizował przy tym ze zwolennikami nadrzędności podejścia moralizującego, które jego zdaniem nie zdało egzaminu po I wojnie światowej.

W kwestii sytuacji w Europie Wschodniej dowodził między innymi, że Związek Radziecki nie dopuści do powstania na terenie Polski rządu mogącego wziąć udział we wrogiej koalicji przeciw niemu. Lippmann twierdził, że w przypadku przekazania części dawnych terytoriów niemieckich Polsce jako rekompensaty za ziemie utracone na wschodzie, dla utrzymania ich niezbędne byłoby zewnętrzne wsparcie, którego udzielić mógłby jedynie Związek Radziecki. Powodowało to jego zdaniem konieczność ustanowienia w Polsce rządu przyjaznego wobec ZSRR.

Cytaty Walter Lippmann

„Pesymizmem nazywamy umiejętność przewidywania tego, co nam się nie podoba.“

— Walter Lippmann
Źródło: Leksykon złotych myśli, wyboru dokonał Krzysztof Nowak, Warszawa 1998.

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Stanisław Barańczak Fotografia
Stanisław Barańczak23
polski pisarz 1946 - 2014
Aureliusz Augustyn z Hippony Fotografia
Aureliusz Augustyn z Hippony158
wczesnochrześcijański biskup i teolog 354 - 430
Vine Deloria, Jr.8
teolog i prawnik amerykański, działacz na rzecz praw Indian 1933 - 2005
Maurice Denis Fotografia
Maurice Denis4
1870 - 1943
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Richard Dawkins Fotografia
Richard Dawkins22
angielski biolog
Zbigniew Nienacki Fotografia
Zbigniew Nienacki9
polski pisarz
Harry S. Truman Fotografia
Harry S. Truman16
prezydent USA
Hans Vaihinger Fotografia
Hans Vaihinger1
filozof niemiecki