Victoria Woodhull cytaty

Victoria Woodhull Fotografia
1  0

Victoria Woodhull

Data urodzenia: 23. Wrzesień 1838
Data zgonu: 9. Czerwiec 1927

Reklama

Victoria Woodhull – amerykańska liderka ruchu feministycznego. Była dziennikarką, publicystką, przedsiębiorcą i działaczką polityczną.

Woodhull była pierwszą kobietą, która miała firmę brokerską na Wall Street, była pierwszą osobą aresztowaną za złamanie Comstock Law , jako pierwsza w Stanach Zjednoczonych opublikowała tłumaczenie "Manifestu Komunistycznego"[potrzebny przypis]. W 1872 roku z ramienia Partii Równych Praw Woodhull jako pierwsza kobieta kandydowała na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Woodhull była rzeczniczką praw kobiet, w tym zwłaszcza praw reprodukcyjnych. Określała małżeństwo mianem zalegalizowanej prostytucji, gdyż kobiety stawały się z mocy prawa dostępne seksualnie dla mężczyzn za utrzymanie. Protestowała przeciwko gwałtom małżeńskim, które nie były przestępstwem w świetle ówczesnego prawa – żona mogła być bezkarnie gwałcona przez męża, który miał prawo do siłowego egzekwowania od niej tzw. obowiązku małżeńskiego. Woodhull zwracała uwagę na to, że konsekwencją gwałtów małżeńskich są niechciane ciąże, odbierające kobietom kontrolę nad ich ciałami, co uważała za formę niewolnictwa. Woodhull nazywała się Wolną miłośnicą, co miało wskazywać na to, że nie można kupić jej za pieniądze – ani jako żony, ani jako prostytutki.

Działała na rzecz zdobycia przez kobiety praw wyborczych.

Cytaty Victoria Woodhull

Dzisiejsze rocznice
Heitor Villa-Lobos Fotografia
Heitor Villa-Lobos1
brazylijski kompozytor, dyrygent i pianista 1887 - 1959
Maria I Tudor Fotografia
Maria I Tudor7
królowa Anglii 1516 - 1558
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Eleanor Roosevelt Fotografia
Eleanor Roosevelt8
żona Franklina Delano, działaczka na rzecz praw człowiek...
Barbara Mikulski Fotografia
Barbara Mikulski2
amerykańska działaczka polityczna
Emmeline Pankhurst Fotografia
Emmeline Pankhurst1
brytyjska sufrażystka
Amelia Earhart Fotografia
Amelia Earhart10
amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka