Victoria Woodhull cytaty

Victoria WoodhullFotografia

1  0

Victoria Woodhull

Data urodzenia:23. Wrzesień 1838
Data zgonu:9. Czerwiec 1927

Victoria Woodhull – amerykańska liderka ruchu feministycznego. Była dziennikarką, publicystką, przedsiębiorcą i działaczką polityczną.

Woodhull była pierwszą kobietą, która miała firmę brokerską na Wall Street, była pierwszą osobą aresztowaną za złamanie Comstock Law , jako pierwsza w Stanach Zjednoczonych opublikowała tłumaczenie "Manifestu Komunistycznego"[potrzebny przypis]. W 1872 roku z ramienia Partii Równych Praw Woodhull jako pierwsza kobieta kandydowała na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Woodhull była rzeczniczką praw kobiet, w tym zwłaszcza praw reprodukcyjnych. Określała małżeństwo mianem zalegalizowanej prostytucji, gdyż kobiety stawały się z mocy prawa dostępne seksualnie dla mężczyzn za utrzymanie. Protestowała przeciwko gwałtom małżeńskim, które nie były przestępstwem w świetle ówczesnego prawa – żona mogła być bezkarnie gwałcona przez męża, który miał prawo do siłowego egzekwowania od niej tzw. obowiązku małżeńskiego. Woodhull zwracała uwagę na to, że konsekwencją gwałtów małżeńskich są niechciane ciąże, odbierające kobietom kontrolę nad ich ciałami, co uważała za formę niewolnictwa. Woodhull nazywała się Wolną miłośnicą, co miało wskazywać na to, że nie można kupić jej za pieniądze – ani jako żony, ani jako prostytutki.

Działała na rzecz zdobycia przez kobiety praw wyborczych.

Cytaty Victoria Woodhull


Podobni autorzy