Valeriu Butulescu cytaty

Valeriu Butulescu Fotografia

17   0

Valeriu Butulescu

Data urodzenia: 9. Luty 1953

Valeriu Butulescu - poeta i dramatopisarz rumuński, aforysta, tłumacz, polityk.

Studiował w Polsce, w Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydziale Górniczym na kierunku Technika i Eksploatacja Złóż. Wydał m.in. kilka zbiorów aforyzmów, tłumaczonych na 21 języków. Valeriu Butulescu ożenił się z Polką, absolwentką SGPiS w Warszawie.

Po ukończeniu studiów powrócił do Rumunii i zamieszkał w Petroşani. W latach 1979-1992 pracował w Zakładach Maszyn Górniczych jako inżynier, a potem jako tłumacz i bibliotekarz. W latach 1990–1992 zasiadał w parlamencie z ramienia Frontu Ocalenia Narodowego, kierował grupą współpracy parlamentarnej z Mongolią, pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Parlamentarnej do Spraw Górnictwa oraz wiceprzewodniczącego Komisji do Spraw Kultury. Od 1992 roku pełni funkcję doradcy w Kompanii Węgla CNH S.A. Jest doktorem nauk inżynieryjnych z zakresu górnictwa Uniwersytetu Technicznego Petroşani. Zajmuje się twórczością literacką i publicystyczną. Pierwsze wiersze i aforyzmy opublikował jako uczeń liceum. Po powrocie ze studiów do Rumunii współpracował z czasopismami krajowymi, później zagranicznymi. Założył czasopisma: tygodnik informacyjny Semnal, miesięcznik satyryczny Papagalul, miesięcznik Informatii Miniere, kwartalnik Buletin Tehnic Informativ.

Cytaty Valeriu Butulescu


Valeriu Butulescu Fotografia
Valeriu Butulescu17
poeta rumuński, aforysta, polityk 1953

Valeriu Butulescu Fotografia
Valeriu Butulescu17
poeta rumuński, aforysta, polityk 1953
„Istnieją marionetki, które same pociągają za swoje sznurki.“Źródło: „Przekrój”, wydania 27–38, Krakowskie Wydawnictwo Prasowe, 1998.


Podobni autorzy