Ugo Foscolo cytaty

Ugo Foscolo Fotografia
1  0

Ugo Foscolo

Data urodzenia: 6. Luty 1778
Data zgonu: 10. Wrzesień 1827
Natępne imiona:Niccolo U. Foscolo

Reklama

Niccolò Ugo Foscolo – poeta, prozaik i patriota, jedna z największych postaci włoskiej literatury narodowej; wymieniany również jako najsłynniejszy pisarz swojej generacji oraz pierwszy włoski myśliciel skłaniający się ku tendencjom preromantycznym.

Twórczość Ugo Foscola, choć niezbyt obfita, odznaczała się prawdziwą różnorodnością zarówno formy, jak i treści; odzwierciedlała przy tym życiowe sprzeczności samego autora, stale wahającego się między romantyczną rozpaczą a zdroworozsądkowym umiarem, szczodrym jakobinizmem a sceptyczną ironią, wreszcie: obsesją śmierci i samobójstwa a kultem czynu. Spoiwem łączącym je wszystkie miał być według poety kult "ostatecznego piękna" − zimnego spokoju antycznych rzeźb przeciwstawionego romantycznemu szaleństwu. Doniosłą rolę odegrały tu również niezwykle liczne przygody erotyczne Foscola, wykreowane na sposób literacki i służące jako tworzywo sztuki.

Foscolo pisał między innymi sonety i ody.

Choć za najwybitniejsze, a zarazem szczytowe, osiągnięcie Foscola uważa się odę kontemplacyjną, Gracje, współcześnie zapamiętany on został zwłaszcza jako autor autobiograficznej powieści epistolarnej o nieszczęśliwym kochanku, Ostatnie listy Jacopa Ortis. Jest to jednocześnie jedyne większe dzieło pisarza przetłumaczone na język polski. Innym znanym również w Polsce dziełem poety jest poemat Groby.

Początkowo zwolennik klasycyzmu spod znaku klasyki weimarskiej, z czasem zafascynował się ideałami Rewolucji francuskiej by stać się piewcą Napoleona Bonaparte. Napisał nawet odę A Bonaparte liberatore . Później jednak na wiele lat wyklęty został przez francuską publiczność ze względu na ostrą i otwartą krytykę polityki napoleońskiej.

Twórczość literacka Ugo Foscola, jakkolwiek różnorodna w stylu i treści, mocno związana była z przemianami kulturowymi i społecznymi we Włoszech pierwszej połowy XIX wieku, toteż powstawała ona w atmosferze głębokiego kryzysu charakteryzującego przejście od klasycyzującego Oświecenia do sentymentalnego preromantyzmu, który z czasem przekształcił się w romantyzm.

Cytaty Ugo Foscolo

Dzisiejsze rocznice
Jamie Foxx Fotografia
Jamie Foxx6
aktor amerykański 1967
Fryderyk II Hohenstauf Fotografia
Fryderyk II Hohenstauf5
cesarz niemiecki 1194 - 1250
Johannes Trithemius Fotografia
Johannes Trithemius1
1462 - 1516
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Zygmunt Krasiński Fotografia
Zygmunt Krasiński24
polski poeta i dramatopisarz
Gabriele D'Annunzio Fotografia
Gabriele D'Annunzio8
włoski poeta, dramaturg i prozaik
Alexander Pope Fotografia
Alexander Pope14
poeta angielski
Giovanni Guareschi Fotografia
Giovanni Guareschi4
pisarz włoski, satyryk
Michał Anioł Fotografia
Michał Anioł20
włoski rzeźbiarz, malarz, architekt i poeta
Adam Mickiewicz Fotografia
Adam Mickiewicz43
polski poeta
Henry Wadsworth Longfellow Fotografia
Henry Wadsworth Longfellow19
poeta amerykański