Tony Iommi cytaty

Tony Iommi Fotografia
2  0

Tony Iommi

Data urodzenia:19. Luty 1948

Tony Iommi, właściwie Frank Anthony Iommi – brytyjski muzyk, gitarzysta, założyciel grupy muzycznej Black Sabbath.

Ciekawostką jest to, że w 1969 roku odszedł z Black Sabbath na dwa tygodnie i przyłączył się do Jethro Tull, lecz potem wrócił, gdyż muzyka tamtego zespołu nie była stricte gitarowa. Zdążył jednak wziąć udział razem z Jethro Tull w projekcie grupy The Rolling Stones pod nazwą "Rock'n'Roll Circus" obok między innymi Johna Lennona i The Who. Po powrocie do Black Sabbath skupił się na tworzeniu materiału na pierwszą płytę tej grupy. W skład oprócz Iommiego wchodzili John 'Ozzy' Osbourne , Terry 'Geezer' Butler i Bill Ward . Do dziś dnia jest jej jedynym członkiem, który przetrwał wszystkie zmiany zachodzące w składzie zespołu. Jest autorem wszystkich najbardziej znanych riffów gitarowych, z jakich zasłynął zespół Black Sabbath, m.in. "Paranoid", "Iron Man", "War Pigs", "Children of the Grave" i "Sabbath Bloody Sabbath". W ramach zespołu współpracował z wieloma wokalistami rockowymi, m.in. takimi jak Ronnie James Dio, Ian Gillan, Glenn Hughes, Tony Martin czy Rob Halford.

W 1985 roku postanowił nagrać solową płytę, która jednak ze względów kontraktowych pojawiła się na rynku pod szyldem Black Sabbath featuring Tony Iommi na początku 1986 roku, pod tytułem Seventh Star. W roku 2005 z wokalistą Glennem Hughesem nagrał album Fused.

W 1992 roku wziął udział w The Freddie Mercury Tribute Concert ogromnym koncercie, który miał na celu oddać hołd zmarłemu kilka miesięcy wcześniej frontmanowi grupy Queen – Freddiemu Mercuremu.

Kolejna ciekawostka to fakt, że Iommi zanim jeszcze na dobre zaczął grać na gitarze, pracując przy maszynie do cięcia blachy, obciął sobie dwie opuszki palców u prawej ręki. Od tamtej pory w czasie gry używa specjalnych nakładek na palce.

W 2003 został sklasyfikowany na 86. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Z kolei w 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 1. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów magazynu Guitar World.

Jego gra na gitarze, ma znaczący wpływ na wielu gitarzystów. Wśród muzyków którzy wymieniają go jako źródło inspiracji są między innymi Jeff Hanneman , Dimebag Darrell , Slash, Adrian Krzesaj , Scott Ian , Zakk Wylde , Tom Morello , Billy Corgan , Kim Thayil , Jerry Cantrell , oraz Nick Oliveri .

Cytaty Tony Iommi

Dzisiejsze rocznice
Philip Pullman Fotografia
Philip Pullman23
pisarz angielski 1946
Umberto Boccioni Fotografia
Umberto Boccioni2
1882 - 1916
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar... 1897 - 1991
Ernest Rutherford Fotografia
Ernest Rutherford6
chemik i fizyk z Nowej Zelandii, noblista 1871 - 1937
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
 Slash Fotografia
Slash13
amerykański muzyk rockowy, gitarzysta
Robert Trujillo Fotografia
Robert Trujillo1
basista amerykański (Metallica)
Ronnie James Dio Fotografia
Ronnie James Dio11
muzyk amerykański
Rob Halford Fotografia
Rob Halford2
wokalista angielski (Judas Priest)
Joe Strummer Fotografia
Joe Strummer3
brytyjski muzyk rockowy, gitarzysta i wokalista
Ozzy Osbourne Fotografia
Ozzy Osbourne17
brytyjski muzyk rockowy, wokalista
Brad Wilk Fotografia
Brad Wilk2
perkusista amerykański (Rage Against the Machine, Audios...