Tomáš Baťa cytaty

Tomáš Baťa Fotografia
0   0

Tomáš Baťa

Data urodzenia: 3. Kwiecień 1876
Data zgonu: 12. Lipiec 1932
Natępne imiona:Tomáš St. Baťa

Reklama

Tomáš Baťa – czeski przemysłowiec, założyciel przedsiębiorstwa Baťa.

Urodził się w rodzinie, która tradycyjnie zajmowała się szewstwem. Po śmierci matki ojciec wstąpił ponownie w związek małżeński, a rodzina przeniosła się do Uherskiego Hradišcia, gdzie Tomáš Baťa podjął naukę w szkole, zarówno po czesku jak i po niemiecku. Równocześnie zajmował się wyrobem obuwia i jego sprzedażą. W wieku 14 lat, wbrew woli ojca, opuścił dom i przeniósł się do Prościejowa, gdzie znalazł zatrudnienie w przedsiębiorstwie Fäber produkującym maszyny szewskie. Dzięki pomocy siostry Anny usamodzielnił się i zajął się handlem. Po otrzymaniu po matce spadku[potrzebny przypis], w 1894 roku rodzeństwo Tomáš, Antonín i Anna, założyli przedsiębiorstwo produkujące obuwie na zasadzie pracy nakładczej, początkowo współpracowali z 3 chałupnikami. W następnym roku przedsiębiorstwo popadło w kłopoty finansowe i długi, które zostały spłacone w 1898 roku. Z powodu braku środków na zakup dostatecznej ilości skór, Tomáš zaproponował produkcję na skórzanej podeszwie butów z płótna. Przedsiębiorstwo zatrudniało wtedy 60 rękodzielników – chałupników. W tym samym czasie brat Antonín zapadł na gruźlicę i Tomáš samodzielnie kierował przedsiębiorstwem.

W 1904 roku[potrzebny przypis] w celu poznania nowych technologii, metod zarządzania i motywowania pracowników odbył podróż do USA i zatrudnił się w jednej z fabryk. Zwiedził m.in. zakłady Forda. Po powrocie w USA i Niemczech zamówił maszyny dla swojego przedsiębiorstwa. W 1908 roku zmarł brat Antonín, a siostra Anna wyszła za mąż. Oznaczało to przejęcie przez Tomáša całkowitej kontroli nad przedsiębiorstwem. Podjął decyzję o masowej produkcji lekkiego obuwia. W 1910 roku zatrudniał już 350 pracowników przy produkcji 3000 par obuwia dziennie. Aby ściągnąć nowych pracowników rozpoczął budowę domów pracowniczych. Ta zabudowa składająca się z czerwonych ceglanych domów z białym wykończeniem po dziś dzień jest charakterystyczna dla Zlinu. W produkcji wprowadził system optymalizacji wykrojów oraz kar dla pracowników nieutrzymujących jakości.

W 1912 wstąpił w związek małżeński z Marią Menčíkovą, córką zarządcy wiedeńskiej biblioteki cesarskiej. Po dwóch latach urodził się im syn Tomáš Baťa junior.

W okresie pierwszej wojny, dzięki dużym zamówieniom austriackiej armii cesarskiej, nastąpił szybki rozwój przedsiębiorstwa, które osiągnęła dzienną produkcję w wysokości 10 tys. par obuwia.

Po I wojnie światowej, Baťa dynamicznie rozwijał swoje przedsiębiorstwa. W 1925 roku zatrudniał już 5200 pracowników przy produkcji znacznie przekraczającej 100 tys. par obuwia dziennie. Tomáš Baťa wszedł ze swoim obuwiem na rynki międzynarodowe. W 1928 roku kompleks fabryczny miał 30 obiektów. W Zlinie powstały szkoły przygotowujące pracowników na różnych poziomach oraz filmowe studio , w którym były produkowane reklamy butów Baťy. W tym czasie rozpoczęła się współpraca Tomáša z jego przyrodnim bratem Janem Antonínem[potrzebny przypis]. W 1931 roku przedsiębiorstwo stało się spółką akcyjną. Baťa rozpoczął dywersyfikację majątku przedsiębiorstwa poprzez dywersyfikację produkcji, zainwestował m.in. w przemysł budowlany, tekstylny, maszynowy, taboru kolejowego, lotniczy, papierniczy, chemiczny, bawełniany, rolnictwo, leśnictwo czy plantacje kauczuku.

Baťa zginął 12 lipca 1932 roku, gdy jego prywatny samolot wystartował z firmowego lotniska w Otrokovicach i po kilku minutach lotu do Zurychu w gęstej mgle uległ wypadkowi. Zarząd nad przedsiębiorstwem przejął Jan Antonín Baťa.

Podobni autorzy

Anna Dymna Fotografia
Anna Dymna29
polska aktorka
Sid Vicious Fotografia
Sid Vicious15
brytyjski muzyk punkowy (Sex Pistols)
 Cixi Fotografia
Cixi8
cesarzowa Chin
Marie von Ebner-Eschenbach Fotografia
Marie von Ebner-Eschenbach91
pisarka austriacka
Elvis Presley Fotografia
Elvis Presley28
piosenkarz amerykański
Tupac Shakur Fotografia
Tupac Shakur31
raper, aktywista i aktor amerykański
Lope de Vega Fotografia
Lope de Vega13
hiszpański komediopisarz
Ludwig van Beethoven Fotografia
Ludwig van Beethoven26
niemiecki kompozytor

Cytaty Tomáš Baťa

Reklama

„Financial recovery must be preceded by moral recovery.“

—  Tomáš Baťa
Attributed to Tomas Bata at tomasbata.com, 2015

„The purpose of the Business Colleges is to teach their students to create values by honest work.“

—  Tomáš Baťa
Tomas Bata (1924), cited in: Tribus, Mirón, and C. A. Hayward. Total Quality in Schools of Bisiness and of Engineering. Exergy, Inc. Hayward (1993).

„Do not pursue money. He who pursues money will never achieve it. Serve! If you serve as best as you can, you will not be able to escape money.“

—  Tomáš Baťa
Attributed to Tomas Bata in: Tribus, Myron. "Lessons from Tomas Bata for the Modern Day Manager." Tvůrčí odkaz Tomáše Bati a současné podnikatelské metody (2001).

Dzisiejsze rocznice
Andrzej Zahorski1
1923 - 1995
Ilja Miecznikow Fotografia
Ilja Miecznikow
mikrobiolog rosyjski, noblista 1845 - 1916
George Tyrrell Fotografia
George Tyrrell1
1861 - 1909
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Anna Dymna Fotografia
Anna Dymna29
polska aktorka
Sid Vicious Fotografia
Sid Vicious15
brytyjski muzyk punkowy (Sex Pistols)
 Cixi Fotografia
Cixi8
cesarzowa Chin
Marie von Ebner-Eschenbach Fotografia
Marie von Ebner-Eschenbach91
pisarka austriacka