Tibullus cytaty

 Tibullus Fotografia
2  0

Tibullus

Data urodzenia: 5 p. n. e.
Data zgonu: 19 p. n. e.

Reklama

Tibullus, Albius Tibullus – poeta rzymski, urodzony w okolicach Gabiae, na wschód od Rzymu. Przyjaciel Horacego i Owidiusza. Jako piewca miłości, w utworach opiewał swoją ukochaną Planię, której prawdziwe imię ukrywał pod pseudonimem Delia. Tak też zatytułowany jest pierwszy zbiór 10 elegii. Drugi zbiór nazwany Nemesis, od imienia innej dziewczyny. Podkreślał też uroki wiejskiego życia, świąt, zwyczajów. Echa jego elegii można znaleźć w twórczości K. Janickiego i Jana Kochanowskiego. Nazwał Rzym wiecznym miastem.

Brał udział w wyprawach wojennych wraz z Messallą. Poeta obawiał się śmierci i dawał temu wyraz w swych utworach. Jego elegie wchodzą w skład I i II księgi Corpus Tibullianum. Jest jedynym poetą swojej epoki, który w swej twórczości ani razu nie wymienia imienia Augusta, natomiast chętnie sięga do czasów dalekiej przeszłości lub przyszłości. Tematyka utworów Tibullusa podejmuje różnorodne zagadnienia - od hymnów, dydaktyki, poprzez życzenia urodzinowe, aż po erotyki. Rzadko trzyma się w utworze jednego wątku. Twórczość Tibullusa była ceniona i zachwalana między innymi przez Owidiusza, Marcjalisa, Kwintyliana, czy Diomedesa.

Tłumaczenia:

[[Jędrzej Moraczewski]] ELEGIE I WIERSZE. Jako też niektóre przypisywane Sulpicyi i innym.z łacińskiego przez J. M. [Jędrzeja Moraczewskiego] w Wrocławiu u Wilhelma Bogumiła Korna 1827

== Przypisy ==

Cytaty Tibullus

Reklama

„Because of thee thy Egypt never sues for showers, nor does the parched blade bow to Jove the Rain-giver.“

—  Tibullus
Bk. 1, no. 7, line 25. Of the River Nile. Variant translation: Because of you your land never pleads for showers, nor does its parched grass pray to Jupiter the Rain-giver.

„May I look on thee when my last hour comes; may I hold thy hand, as I sink, in my dying clasp.“

—  Tibullus
Bk. 1, no. 1, line 59. Variant translation: May I be looking at you when my last hour has come, and dying may I hold you with my weakening hand.

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Brian Molko Fotografia
Brian Molko28
amerykańsko-brytyjski gitarzysta i wokalista (Placebo) 1972
Dolph Schayes Fotografia
Dolph Schayes1
koszykarz amerykański 1928 - 2015
Augusto Pinochet Fotografia
Augusto Pinochet14
wojskowy dyktator Chile 1915 - 2006
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
 Owidiusz Fotografia
Owidiusz69
poeta rzymski
Luís de Camões Fotografia
Luís de Camões2
poeta portugalski
Kazimierz Brodziński Fotografia
Kazimierz Brodziński18
polski poeta, historyk, krytyk literacki, tłumacz i publ...
 Akcjusz Fotografia
Akcjusz1
rzymski poeta i dramatopisarz
 Horacy Fotografia
Horacy121
rzymski poeta liryczny