Tibullus cytaty

 Tibullus Fotografia
2  0

Tibullus

Data urodzenia:5 p. n. e.
Data zgonu:19 p. n. e.

Tibullus, Albius Tibullus – poeta rzymski, urodzony w okolicach Gabiae, na wschód od Rzymu. Przyjaciel Horacego i Owidiusza. Jako piewca miłości, w utworach opiewał swoją ukochaną Planię, której prawdziwe imię ukrywał pod pseudonimem Delia. Tak też zatytułowany jest pierwszy zbiór 10 elegii. Drugi zbiór nazwany Nemesis, od imienia innej dziewczyny. Podkreślał też uroki wiejskiego życia, świąt, zwyczajów. Echa jego elegii można znaleźć w twórczości K. Janickiego i Jana Kochanowskiego. Nazwał Rzym wiecznym miastem.

Brał udział w wyprawach wojennych wraz z Messallą. Poeta obawiał się śmierci i dawał temu wyraz w swych utworach. Jego elegie wchodzą w skład I i II księgi Corpus Tibullianum. Jest jedynym poetą swojej epoki, który w swej twórczości ani razu nie wymienia imienia Augusta, natomiast chętnie sięga do czasów dalekiej przeszłości lub przyszłości. Tematyka utworów Tibullusa podejmuje różnorodne zagadnienia - od hymnów, dydaktyki, poprzez życzenia urodzinowe, aż po erotyki. Rzadko trzyma się w utworze jednego wątku. Twórczość Tibullusa była ceniona i zachwalana między innymi przez Owidiusza, Marcjalisa, Kwintyliana, czy Diomedesa.

Tłumaczenia:

[[Jędrzej Moraczewski]] ELEGIE I WIERSZE. Jako też niektóre przypisywane Sulpicyi i innym.z łacińskiego przez J. M. [Jędrzeja Moraczewskiego] w Wrocławiu u Wilhelma Bogumiła Korna 1827

== Przypisy ==

Cytaty Tibullus

Dzisiejsze rocznice
Tariq Ali Fotografia
Tariq Ali4
1943
Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański 1922 - 1969
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
 Owidiusz Fotografia
Owidiusz69
poeta rzymski
Luís de Camões Fotografia
Luís de Camões2
poeta portugalski
 Akcjusz Fotografia
Akcjusz1
rzymski poeta i dramatopisarz
Kazimierz Brodziński Fotografia
Kazimierz Brodziński18
polski poeta, historyk, krytyk literacki, tłumacz i publ...
 Horacy Fotografia
Horacy121
rzymski poeta liryczny