Thomas Babington Macaulay cytaty

Thomas Babington Macaulay Fotografia
2   0

Thomas Babington Macaulay

Data urodzenia: 25. Październik 1800
Data zgonu: 28. Grudzień 1859
Natępne imiona:Thomas Macaulay, Thomas Babington Macaulay

Reklama

Thomas Babington Macaulay, 1. baron Macaulay , brytyjski pisarz, historyk i polityk, członek stronnictwa wigów, minister w rządach lorda Melbourne'a i lorda Johna Russella.

Był najstarszym synem Zachary'ego Macaulaya, abolicjonisty i gubernatora Sierra Leone. Wykształcenie odebrał w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Podczas studiów pisał wiersze i wygrał wiele nagród, m.in. złoty medal Kanclerza Uniwersytetu w czerwcu 1821 r. W 1825 r. opublikował esej o Johnie Miltonie na łamach Edinburgh Review. W 1826 r. rozpoczął praktykę adwokacką, ale szybko porzucił karierę prawniczą dla polityki.

W 1830 r. został wybrany do Izby Gmin z okręgu Calne. Dał się poznać jako zwolennik reform wyborczych oraz równouprawnienia obywateli, głównie zniesienia dyskryminacji Żydów. Po uchwaleniu Great Reform Act w 1832 r. zmienił okręg na Leeds. W latach 1832-1833 był sekretarzem przy Radzie Kontroli. Po uchwaleniu Government of India Act w 1833 r. został jednym z członków Rady Gubernatora Generalnego.

Macaulay wyjechał do Indii w 1834 r. Przez następnie 4 lata pracował w Najwyższej Radzie Indii. Doprowadził do ustanowienia języka angielskiego obowiązkowym językiem szkolnictwa wyższego. Stał na czele Komisji Prawnej, która przygotowała założenia Kodeksu Karnego , Kodeksu Procedury Karnej oraz Kodeksu Procedury Cywilnej .

Po powrocie do Wielkiej Brytanii w 1838 r. Macaulay uzyskał mandat parlamentarny z okręgu Edinburgh. W 1839 r. został sekretarzem ds. wojny. Po upadku gabinetu w 1841 r. poświęcił się pracy literackiej. Napisał wówczas zbiór ballad Lays of Ancient Rome. W 1841 r. przedstawił swoje poglądy na kwestie prawa autorskiego, które stały się ważną podstawą kształtowania się tego prawa w krajach anglosaskich. W latach 1846-1848 był Paymaster-General. W 1847 r. utracił miejsce w Izbie Gmin.

W 1849 r. został wybrany rektorem Uniwersytetu Glasgow. W 1852 r. został ponownie wybrany z okręgu Edinburgh, ale z powodu złego stanu zdrowia, który doprowadził go do zawału serca, zrezygnował z mandatu w 1856 r. Był jednym z założycieli National Portrait Gallery. W 1857 r. otrzymał tytuł 1. barona Macaulay i zasiadł w Izbie Lordów. Zmarł w 1859 r. i został pochowany w Opactwie Westminsterskim. Nigdy się nie ożenił i nie pozostawił potomstwa. Wraz z jego śmiercią wygasł tytuł parowski.

Umierając Macaulay pozostawił niedokończonym swoje najważniejsze dzieło, Dzieje Anglii od wstąpienia na tron Jakuba II. Pracę nad nim rozpoczął w latach 40. Pierwsze dwie części ukazały się w 1848 r., dwie następne w 1855 r. Macaulay miał nadzieję dojść w swojej pracy do śmierci królowej Anny , ale zmarł ukończywszy tylko jeszcze jeden tom. Szóstą część, kończącą się na śmierci Wilhelma III wydała po śmierci Macaulaya jego siostra. Chociaż jego praca była krytykowana za nieukrywaną sympatię do wigów, sprzedano w tydzień 26 000 jej egzemplarzy. Przetłumaczono ją na język niemiecki, polski, duński, szwedzki, włoski, język francuski, niderlandzki, hiszpański, węgierski, rosyjski, czeski i perski.

== Przypisy ==

Podobni autorzy

Brigham Young Fotografia
Brigham Young3
amerykański polityk i prorok Kościoła mormonów
Errico Malatesta Fotografia
Errico Malatesta90
włoski myśliciel polityczny, anarchista
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington Fotografia
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington6
książę Wellington, wódz i polityk brytyjski
Margaret Thatcher Fotografia
Margaret Thatcher26
premier Wielkiej Brytanii
Wincenty Witos Fotografia
Wincenty Witos7
polski działacz ruchu ludowego, premier II Rzeczypospolitej
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar...

Cytaty Thomas Babington Macaulay

„Grzeczność – to dobroć w drobnostkach.“

—  Thomas Babington Macaulay
Źródło: Leksykon złotych myśli, wyboru dokonał Krzysztof Nowak, Warszawa 1998.

Reklama

„With weeping and with laughter
Still is the story told,
How well Horatius kept the bridge
In the brave days of old.“

—  Thomas Babington Macaulay, 1st Baron Macaulay
Context: When the goodman mends his armor, And trims his helmet's plume; When the goodwife's shuttle merrily Goes flashing through the loom; With weeping and with laughter Still is the story told, How well Horatius kept the bridge In the brave days of old. Horatius, st. 70

„Then none was for a party,
Then all were for the state;
Then the rich man helped the poor,
And the poor man loved the great;
Then lands were fairly portioned,
Then spoils were fairly sold;
The Romans were like brothers
In the brave days of old“

—  Thomas Babington Macaulay, 1st Baron Macaulay
Context: p>Then none was for a party, Then all were for the state; Then the rich man helped the poor, And the poor man loved the great; Then lands were fairly portioned, Then spoils were fairly sold; The Romans were like brothers In the brave days of old.Now Roman is to Roman More hateful than a foe; And the Tribunes beard the high and the fathers grind the low; As we wax hot in faction, In battle we wax cold; And men fight not as they fought In the brave days of old.</p Horatius, st. 32 & 33

„To every man upon this earth
Death cometh soon or late.
And how can man die better
Than facing fearful odds,
For the ashes of his fathers,
And the temples of his gods“

—  Thomas Babington Macaulay, 1st Baron Macaulay
Context: Then out spake brave Horatius, The Captain of the Gate: "To every man upon this earth Death cometh soon or late. And how can man die better Than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his gods, And for the tender mother Who dandled him to rest, And for the wife who nurses His baby at her breast, And for the holy maidens Who feed the eternal flame, To save them from false Sextus That wrought the deed of shame?" Horatius, st. 26 & 27; this quote is often truncated to read:

Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Kamil de Lellis Fotografia
Kamil de Lellis5
zakonnik włoski, święty Kościoła katolickiego 1550 - 1614
Enrico Berlinguer Fotografia
Enrico Berlinguer1
1922 - 1984
Wojciech Jaruzelski Fotografia
Wojciech Jaruzelski42
generał, działacz PZPR, prezydent PRL i RP 1923 - 2014
Beda Czcigodny Fotografia
Beda Czcigodny2
672 - 735
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Brigham Young Fotografia
Brigham Young3
amerykański polityk i prorok Kościoła mormonów
Errico Malatesta Fotografia
Errico Malatesta90
włoski myśliciel polityczny, anarchista
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington Fotografia
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington6
książę Wellington, wódz i polityk brytyjski