Teofrast cytaty

 Teofrast Fotografia
1  0

Teofrast

Data urodzenia: 371 p. n. e.
Data zgonu: 287 p. n. e.
Natępne imiona: Theofrastos z Lebosu

Reklama

Teofrast z Eresos , – grecki uczony i filozof. Uczeń i przyjaciel Arystotelesa, w latach 322-287 p.n.e., jako jego następca, był scholarchą Lýkeionu w szkole perypatetyków. Był nauczycielem Demetriusza z Faleronu.

W swoich badaniach Teofrast skupiał się na filozofii przyrody, a w związku z tym rozbudował metodę obserwacji i stosował ją w badaniach biologicznych, medycznych, meteorologicznych, jak również w rozważaniach charakterologicznych i etycznych. Pozostawił też prace z dziedziny m.in. filozofii, fizyki, mineralogii, historii, prawa i psychologii.

Dzięki głębokim studiom nad systematyką, morfologią, geografią i fizjologią roślin wniósł epokowy wkład do biologii – sformułował różnice między światem zwierzęcym i roślinnym, wprowadził podział świata roślinnego na 4 grupy, opisał około 500 gatunków roślin, podał sposoby ich rozmnażania i ich użytkowanie w różnych dziedzinach życia, opisał pobudliwość roślin oraz wyodrębnił z budowy roślin: korzeń, łodygę i liście. Jest autorem najwybitniejszych starożytnych dzieł w dziedzinie botaniki, znanych w przekładach łacińskich: Historia plantarum i De causis plantarum . Za swoje osiągnięcia zyskał miano ojca botaniki, a wraz z Arystotelesem uznawany jest za ojca biologii. Uważany jest też za prekursora ekologii i geografii roślin.

Badania Teofrasta w dziedzinie historii filozofii stały się podstawą późniejszej doksografii.

Rękopisy jego dzieł zaginęły na Zachodzie wraz z końcem starożytności. Zostały przechowane w Bizancjum, skąd powróciły na Zachód w XV w.

Z zachowanych pism Teofrasta w języku polskim wydano:

Badania nad roślinami, księgi 1–9, 1961 r.

Historia filozofii – poglądy filozofów przyrody, polski wybór Pisma filozoficzne i wybrane pisma przyrodnicze z dod. Charakterów, 1963 r.

Charaktery, jw. -

Przyczyny powstawania i rozwoju roślin [albo] Fizjologia roślin, księgi 1-6, 2002 r.

Jean de La Bruyere: Charaktery, czyli przymioty z Teofrasta z Obyczaiami tego wieku - Tom I, Tom II

Cytaty Teofrast

Dzisiejsze rocznice
Heitor Villa-Lobos Fotografia
Heitor Villa-Lobos1
brazylijski kompozytor, dyrygent i pianista 1887 - 1959
Maria I Tudor Fotografia
Maria I Tudor7
królowa Anglii 1516 - 1558
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
 Ksenofanes Fotografia
Ksenofanes3
starożytny grecki filozof
Karol Brzozowski Fotografia
Karol Brzozowski2
polski inżynier
 Platon Fotografia
Platon105
grecki filozof
Marian Sokołowski (botanik)1
polski botanik i taternik