Susan Brownell Anthony cytaty

Susan Brownell AnthonyFotografia

2  0

Susan Brownell Anthony

Data urodzenia:15. Luty 1820
Data zgonu:13. Marzec 1906

Susan Brownell Anthony – amerykańska sufrażystka, która wraz z Elizabeth Cady Stanton założyła w 1869 National Women Suffrage Association , by promować konstytucjonalne prawo kobiet do głosowania.

Urodziła się w rodzinie kwakrów. Była córką Lucy Read Anthony i Daniela Anthony - właściciela fabryki bawełny. Jej ojciec jawnie sprzeciwiał się niewolnictwu, co wywarło wpływ na Susan w późniejszym życiu . W latach 50. i 60. XIX wieku prowadziła aktywną kampanię skierowaną przeciwko niewolnictwu, a występującą za trzeźwością i uznaniem praw kobiet. W 1872 została aresztowana w Rochester, gdy próbowała oddać głos w wyborach prezydenckich. W 1869 objęła przywództwo American Woman Suffrage Association . Do 1880 zyskała światową sławę. W 1888 zorganizowała Council of Women , której misją było propagowanie ruchu feministycznego w całym świecie Zachodu. Od 1892 do 1900 była przewodniczącą National American Woman Suffrage Association . W 1904 stworzyła International Women Suffrage Alliance .

Za życia Anthony 4 stany USA przyznały kobietom prawa wyborcze: Wyoming , Kolorado , Idaho i Utah . Jej przykład wojowniczej aktywistki inspirował m.in. Carrie Catt i rodzinę Pankhurst: Emmeline i jej dwie córki .

== Przypisy ==

Cytaty Susan Brownell Anthony

Podobni autorzy