Stephen Crane cytaty

Stephen Crane Fotografia
1   0

Stephen Crane

Data urodzenia: 1. Listopad 1871
Data zgonu: 5. Czerwiec 1900
Natępne imiona:স্টিফেন ক্রেন, स्टिफ़ेन क्रैन

Reklama

Stephen Crane – pisarz amerykański, tworzył powieści, nowele, poezję i reportaże wojenne. Był pionierem naturalizmu w literaturze amerykańskiej.

Jego druga powieść, Szkarłatne godło odwagi , przyniosła mu międzynarodową sławę. Szkarłatne godło odwagi opisuje wojnę secesyjną z punktu widzenia zwykłego żołnierza. Książka ta została nazwana pierwszą nowoczesną powieścią wojenną.

Crane urodził się w Newark w stanie New Jersey jako czternaste dziecko pastora. Zaczął pisać opowieści w wieku ośmiu lat, a jako szesnastolatek pisał artykuły do New York Tribune. Crane uczył się w Lafayette College i Syracuse University. Po śmierci matki w 1890 przeniósł się do Nowego Jorku i wiódł tam cygański żywot będąc pisarzem, i od czasu do czasu pisząc artykuły do gazet. Gdy utrzymywał się ze swojego pisania mieszkał w slumsach w Bowery, aż do czasu odkrycia jego pierwszej powieści. Maggie: A Girl Of The Streets – była kamieniem milowym w propagowaniu naturalizmu w literaturze. Crane wydał ją samemu, za pieniądze pożyczone od brata.

Zbiór jego wierszy, The Black Rider, został wydany w 1895. Po ich wydaniu szukał doświadczenia jako korespondent wojenny. Podróżował do Grecji, Teksasu, Meksyku oraz na Kubę, opisując wojenne zdarzenia. Jego krótka opowieść "The Open Boat", została oparta na prawdziwych wydarzeniach, gdy jego statek zatonął podczas podróży na Kubę w 1896. Crane z małą grupką pasażerów przez wiele dni dryfował na łódce zanim został uratowany. To wydarzenie zupełnie zniszczyło jego zdrowie.

W 1898 Crane przeniósł się do Anglii, i osiadł w Sussex gdzie jego przyjaciółmi zostali Joseph Conrad, H.G. Wells i Henry James. Podczas tych niespokojnych lat Crane subtelnie wykorzystywał realizm do pokazania chorób społecznych, jak w George's Mother , gdzie pokazywał życie w Bowery. W 1899 ukazał się Active Service, który był oparty na wojnie grecko-tureckiej.

W 1899 Crane wrócił na Kubę by opisać wojnę hiszpańsko-amerykańską, w związku ze zdrowiem był zmuszony powrócić jednak do Anglii. Crane zmarł 5 czerwca 1900 roku w Badenweiler w Niemczech na gruźlicę, która zaczęła się po tym, jak zaraził się malarią na Kubie.

Pośmiertnie wydane publikacje zawierają skecze i historie z jego życia oraz dzieciństwo w małym miasteczku . Twórczość Crane’a zapoczątkowała realizm w amerykańskiej literaturze, choć jego innowacyjna technika i styl oparty na symbolach bardziej pasują do romantyzmu, niż do naturalizmu.

Podobni autorzy

Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański
Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański
Will Durant Fotografia
Will Durant1
filozof i historyk amerykański

Cytaty Stephen Crane

„Do not weep, maiden, for war is kind.“

—  Stephen Crane
Context: Do not weep, maiden, for war is kind. Because your lover threw wild hands toward the sky And the affrighted steed ran on alone, Do not weep. War is kind. Do Not Weep, Maiden, For War is Kind, No. 1, st. 1

Reklama

„The cold passed reluctantly from the earth, and the retiring fogs revealed an army stretched out on the hills, resting.“

—  Stephen Crane
Context: The cold passed reluctantly from the earth, and the retiring fogs revealed an army stretched out on the hills, resting. As the landscape changed from brown to green, the army awakened, and began to tremble with eagerness at the noise of rumors. Ch. 1 First lines.

„I saw a man pursuing the horizon;
Round and round they sped.“

—  Stephen Crane
Context: I saw a man pursuing the horizon; Round and round they sped. I was disturbed at this; I accosted the man. "It is futile," I said, "You can never—""You lie," he cried, And ran on. XXIV

„They were going to look at war, the red animal — war, the blood-swollen god. And they were deeply engrossed in this march.“

—  Stephen Crane
Context: The line, broken into moving fragments by the ground, went calmly on through fields and woods. The youth looked at the men nearest him, and saw, for the most part, expressions of deep interest, as if they were investigating something that had fascinated them. One or two stepped with overvaliant airs as if they were already plunged into war. Others walked as upon thin ice. The greater part of the untested men appeared quiet and absorbed. They were going to look at war, the red animal — war, the blood-swollen god. And they were deeply engrossed in this march. Ch. 3

„The hard waves see an arm flung high;
Scorn hits strong because of a lie;
Yet there exists a mystic tie.
Unwind my riddle.“

—  Stephen Crane
Context: Unwind my riddle. Cruel as hawks the hours fly; Wounded men seldom come home to die; The hard waves see an arm flung high; Scorn hits strong because of a lie; Yet there exists a mystic tie. Unwind my riddle. Epigraph in " The Clan of No Name http://web.archive.org/20040803101258/www.geocities.com/stephen_crane_us/clannoname.html" (1899); published in the anthology Wounds in the Rain (1900)

Reklama
Reklama

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Archibald Joseph Cronin Fotografia
Archibald Joseph Cronin2
pisarz angielski 1896 - 1981
Gottfried Keller Fotografia
Gottfried Keller3
1819 - 1890
Mikołaj z Oresme Fotografia
Mikołaj z Oresme
francuski średniowieczny filozof
Bill Bright Fotografia
Bill Bright
1921 - 2003
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański