Stephen Crane cytaty

Stephen Crane Fotografia
1  0

Stephen Crane

Data urodzenia: 1. Listopad 1871
Data zgonu: 5. Czerwiec 1900
Natępne imiona:স্টিফেন ক্রেন,स्टिफ़ेन क्रैन

Reklama

Stephen Crane – pisarz amerykański, tworzył powieści, nowele, poezję i reportaże wojenne. Był pionierem naturalizmu w literaturze amerykańskiej.

Jego druga powieść, Szkarłatne godło odwagi , przyniosła mu międzynarodową sławę. Szkarłatne godło odwagi opisuje wojnę secesyjną z punktu widzenia zwykłego żołnierza. Książka ta została nazwana pierwszą nowoczesną powieścią wojenną.

Crane urodził się w Newark w stanie New Jersey jako czternaste dziecko pastora. Zaczął pisać opowieści w wieku ośmiu lat, a jako szesnastolatek pisał artykuły do New York Tribune. Crane uczył się w Lafayette College i Syracuse University. Po śmierci matki w 1890 przeniósł się do Nowego Jorku i wiódł tam cygański żywot będąc pisarzem, i od czasu do czasu pisząc artykuły do gazet. Gdy utrzymywał się ze swojego pisania mieszkał w slumsach w Bowery, aż do czasu odkrycia jego pierwszej powieści. Maggie: A Girl Of The Streets – była kamieniem milowym w propagowaniu naturalizmu w literaturze. Crane wydał ją samemu, za pieniądze pożyczone od brata.

Zbiór jego wierszy, The Black Rider, został wydany w 1895. Po ich wydaniu szukał doświadczenia jako korespondent wojenny. Podróżował do Grecji, Teksasu, Meksyku oraz na Kubę, opisując wojenne zdarzenia. Jego krótka opowieść "The Open Boat", została oparta na prawdziwych wydarzeniach, gdy jego statek zatonął podczas podróży na Kubę w 1896. Crane z małą grupką pasażerów przez wiele dni dryfował na łódce zanim został uratowany. To wydarzenie zupełnie zniszczyło jego zdrowie.

W 1898 Crane przeniósł się do Anglii, i osiadł w Sussex gdzie jego przyjaciółmi zostali Joseph Conrad, H.G. Wells i Henry James. Podczas tych niespokojnych lat Crane subtelnie wykorzystywał realizm do pokazania chorób społecznych, jak w George's Mother , gdzie pokazywał życie w Bowery. W 1899 ukazał się Active Service, który był oparty na wojnie grecko-tureckiej.

W 1899 Crane wrócił na Kubę by opisać wojnę hiszpańsko-amerykańską, w związku ze zdrowiem był zmuszony powrócić jednak do Anglii. Crane zmarł 5 czerwca 1900 roku w Badenweiler w Niemczech na gruźlicę, która zaczęła się po tym, jak zaraził się malarią na Kubie.

Pośmiertnie wydane publikacje zawierają skecze i historie z jego życia oraz dzieciństwo w małym miasteczku . Twórczość Crane’a zapoczątkowała realizm w amerykańskiej literaturze, choć jego innowacyjna technika i styl oparty na symbolach bardziej pasują do romantyzmu, niż do naturalizmu.

Cytaty Stephen Crane

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Kirk Hammett Fotografia
Kirk Hammett9
gitarzysta zespołu heavymetalowego Metallica 1962
Chloë Sevigny Fotografia
Chloë Sevigny3
aktorka amerykańska 1974
Gustáv Husák Fotografia
Gustáv Husák8
komunistyczny przywódca Czechosłowacji 1913 - 1991
Paul Éluard Fotografia
Paul Éluard5
1895 - 1952
Następnych dzisiejszych rocznic