Spiro Agnew cytaty

Spiro Agnew Fotografia

1   0

Spiro Agnew

Data urodzenia: 9. Listopad 1918
Data zgonu: 17. Wrzesień 1996

Spiro Theodore Agnew, właśc. Spiro Anagnostopoulos – amerykański polityk republikański, 39. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1969-1973.

Studiował chemię na uniwersytecie w Baltimore, potem zdobył dyplom z prawa na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa i w 1949 r. został przyjęty do palestry. W następnych latach wkroczył na scenę polityczną i w 1967 r. został gubernatorem stanu Maryland, gdzie wprowadził w życie programy skierowane przeciw ubóstwu. W 1968 r. nominowany na wiceprezydenta za prezydentury Nixona, Agnew występował jako orędownik prawa i porządku. Jako wiceprezydent atakował przeciwników wojny wietnamskiej, zwłaszcza studentów i profesorów uczelni amerykańskich, zarzucając im brak wiary w tradycyjne wartości. Z podobnych powodów oskarżał też media.

W 1971 reprezentował USA na obchodach 2500-lecia Cesarstwa Perskiego, które były jednym z największych w historii zgromadzeń koronowanych głów i przywódców z całego świata.

Ponownie wybrany razem z Nixonem w 1972 r. Agnew został zmuszony do rezygnacji z urzędu, gdy śledztwo Departamentu Sprawiedliwości ujawniło dowody korupcji z okresu jego urzędowania w Maryland. Oskarżano go także o korupcję w okresie piastowania wiceprezydentury. Został skazany na trzy lata okresu probacji i grzywnę w wysokości 10 tys. USD, został też pozbawiony prawa wykonywania zawodu prawnika w Maryland.

Cytaty Spiro Agnew


Spiro Agnew Fotografia
Spiro Agnew1
amerykański polityk 1918 – 1996
„Intelektualista to człowiek, który nie umie zaparkować roweru.“Źródło: Handbook of Individual Differences in Social Behavior, Mark R. Leary, Rick H. Hoyle (red.)

Podobni autorzy