Ross Perot cytaty

Ross Perot Fotografia
0  0

Ross Perot

Data urodzenia: 27. Czerwiec 1930

Reklama

Henry Ross Perot – amerykański przedsiębiorca, polityk.

Miliarder, dorobił się majątku na przedsiębiorstwach Electronic Data Systems i Perot Systems.

Perot zasłynął zorganizowaniem misji specjalnej, która miała na celu uratowanie uwięzionych 28 grudnia 1978 roku w ogarniętym rewolucją Iranie dwóch pracowników przedsiębiorstwa EDS. Grupa ratownicza złożona z pracowników przedsiębiorstwa, dowodzona przez byłego pułkownika sił specjalnych armii amerykańskiej, Arthura „Bulla” Simmonsa, dotarła do Iranu, gdzie planowała odbicie zakładników z terenu więzienia. Na nieszczęście, kilka dni później więźniowie zostali przeniesieni do innej, lepiej obwarowanej placówki. Zbawienny okazał się szturm przypuszczony na więzienie 12 lutego 1979 roku przez rewolucjonistów islamskich. Zniewoleni Amerykanie, korzystając z chaosu, uciekli z więzienia, odnaleźli hotel, w którym przebywała grupa ratownicza, a następnie nie bez problemów uciekli z pogrążonego w zamęcie wojennym Iranu drogą lądową przez granicę z Turcją. W 1983 Perot skontaktował się z brytyjskim pisarzem Kenem Folletem, który całe przedsięwzięcie opisał w książce Na skrzydłach orłów. Książka została zekranizowana, postać Perota odtwarzał Richard Crenna.

Perot kandydował w wyborach prezydenckich w 1992 i 1996. W wyborach 1992 cieszył się wysokim poparciem w sondażach, dzięki czemu wziął udział w debatach telewizyjnych jako pierwszy kandydat poza przedstawicielami dwóch wiodących partii amerykańskich; startował w parze z admirałem w stanie spoczynku Jamesem Stockdale’em jako kandydatem na wiceprezydenta. Ross Perot uzyskał wówczas 19% głosów , mimo iż nie uczestniczył przez kilka miesięcy w kampanii. Był to najlepszy wynik uzyskanym przez kandydata spoza dwóch czołowych partii od 1912 roku.

W 1995 założył Partię Reformatorską . Kandydował z jej ramienia w wyborach prezydenckich rok później i uzyskał 8% poparcia.

Podobni autorzy

Piotr Misztal22
polski przedsiębiorca i polityk
Michael Bloomberg Fotografia
Michael Bloomberg
amerykański przedsiębiorca, polityk, burmistrz Nowego Jo...
Janusz Bryczkowski13
polski przedsiębiorca i działacz polityczny
Jürgen Todenhöfer Fotografia
Jürgen Todenhöfer4
niemiecki polityk
Zbigniew Kośla5
polski polityk i przedsiębiorca

Cytaty Ross Perot

Dzisiejsze rocznice
Getúlio Vargas Fotografia
Getúlio Vargas3
polityk brazylijski, prezydent 1882 - 1954
George Byron Fotografia
George Byron32
angielski poeta 1788 - 1824
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Piotr Misztal22
polski przedsiębiorca i polityk
Michael Bloomberg Fotografia
Michael Bloomberg
amerykański przedsiębiorca, polityk, burmistrz Nowego Jo...
Janusz Bryczkowski13
polski przedsiębiorca i działacz polityczny