Roland Freisler cytaty

Roland Freisler Fotografia
5  0

Roland Freisler

Data urodzenia: 30. Październik 1893
Data zgonu: 3. Luty 1945

Reklama

Roland Freisler - członek NSDAP, przewodniczący Trybunału Ludowego, zbrodniarz hitlerowski.

W sierpniu 1914 r. brał udział w wojnie jako podporucznik. W październiku 1915 roku trafił do niewoli rosyjskiej. Po zwolnieniu z syberyjskiego obozu podjął współpracę z bolszewikami, dochodząc do funkcji komisarza. Do Republiki Weimarskiej powrócił w 1920 r.

Freisler otrzymał tytuł doktora nauk prawniczych w roku 1922. Od 1924 roku był adwokatem w Kassel i radnym miejskim Bloku Narodowo-Socjalnego. Do NSDAP wstąpił w 1925 r. Stale brał udział w politycznych sprawach karnych. W marcu 1933 roku brał udział w szturmie na ratusz oraz budynek sądu w Kassel.

Jego pierwszą funkcją było stanowisko dyrektora ministerialnego w Pruskim Ministerstwie Sprawiedliwości. Od czerwca 1933 r. był sekretarzem stanu w tym ministerstwie. Rok później został sekretarzem stanu w połączonym Pruskim Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Sprawiedliwości Rzeszy. Był odpowiedzialny m.in. za kwestie personalne, ustawodawstwo karne i wykonywanie kar.

W 1939 roku Freisler naciskał na obostrzenie ustaw oraz zwiększenie roli sądów specjalnych jako „sądów doraźnych frontu wewnętrznego”. Wziął udział w konferencji w Wannsee w zastępstwie sekretarza stanu Franza Schlegelbergera, któremu powierzono kierowanie Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeszy.

W sierpniu 1942 r. został mianowany przewodniczącym Trybunału Ludowego . Przewodniczył w ponad 1200 procesach przeciwników politycznych, które kończyły się niemal wyłącznie wyrokami śmierci, stąd nazywano go "wieszającym sędzią". Wśród skazanych przez niego osób byli m.in. Hans i Sophie Schollowie.

Rozprawy prowadzone pod przewodnictwem Freislera, zwłaszcza gdy podsądnymi stali się uczestnicy spisku związanego z zamachem na Hitlera, charakteryzowały się grubiaństwem i brutalnością; wyzwiska i groźby pod adresem oskarżonych były w Trybunale Ludowym na porządku dziennym. Elementarne zasady sprawiedliwego procesu sądowego – takie jak domniemanie niewinności i prawo do obrony – były fikcją.

Trafiony odłamkiem, zginął podczas nalotu lotniczego na dziedzińcu Trybunału Ludowego w Berlinie 3 lutego 1945 r., nie stanął więc przed sądem w tzw. procesie prawników .

Podobni autorzy

Andrzej Zoll Fotografia
Andrzej Zoll20
polski prawnik, rzecznik praw obywatelskich
Wiesław Johann3
polski prawnik

Cytaty Roland Freisler

Reklama

„Ty stary dziadu! Co tam majstrujesz cały czas przy tych spodniach?“

— Roland Freisler
do Erwina von Witzlebena, który stanął przed sądem jako uczestnik zamachu 20 lipca (przed procesem odebrano mu sztuczną szczękę i szelki od spodni, które musiał przytrzymywać)

„Są przypadki, w których skrucha nic nie daje.“

— Roland Freisler
na procesie Egberta Hayessena (uczestnika zamachu 20 lipca)

Dzisiejsze rocznice
Wasił Lewski Fotografia
Wasił Lewski
rewolucjonista bułgarski 1837 - 1873
Andreas Feininger
1906 - 1999
Następnych dzisiejszych rocznic