Roland Freisler cytaty

Roland Freisler Fotografia
5  0

Roland Freisler

Data urodzenia: 30. Październik 1893
Data zgonu: 3. Luty 1945

Reklama

Roland Freisler - członek NSDAP, przewodniczący Trybunału Ludowego, zbrodniarz hitlerowski.

W sierpniu 1914 r. brał udział w wojnie jako podporucznik. W październiku 1915 roku trafił do niewoli rosyjskiej. Po zwolnieniu z syberyjskiego obozu podjął współpracę z bolszewikami, dochodząc do funkcji komisarza. Do Republiki Weimarskiej powrócił w 1920 r.

Freisler otrzymał tytuł doktora nauk prawniczych w roku 1922. Od 1924 roku był adwokatem w Kassel i radnym miejskim Bloku Narodowo-Socjalnego. Do NSDAP wstąpił w 1925 r. Stale brał udział w politycznych sprawach karnych. W marcu 1933 roku brał udział w szturmie na ratusz oraz budynek sądu w Kassel.

Jego pierwszą funkcją było stanowisko dyrektora ministerialnego w Pruskim Ministerstwie Sprawiedliwości. Od czerwca 1933 r. był sekretarzem stanu w tym ministerstwie. Rok później został sekretarzem stanu w połączonym Pruskim Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Sprawiedliwości Rzeszy. Był odpowiedzialny m.in. za kwestie personalne, ustawodawstwo karne i wykonywanie kar.

W 1939 roku Freisler naciskał na obostrzenie ustaw oraz zwiększenie roli sądów specjalnych jako „sądów doraźnych frontu wewnętrznego”. Wziął udział w konferencji w Wannsee w zastępstwie sekretarza stanu Franza Schlegelbergera, któremu powierzono kierowanie Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeszy.

W sierpniu 1942 r. został mianowany przewodniczącym Trybunału Ludowego . Przewodniczył w ponad 1200 procesach przeciwników politycznych, które kończyły się niemal wyłącznie wyrokami śmierci, stąd nazywano go "wieszającym sędzią". Wśród skazanych przez niego osób byli m.in. Hans i Sophie Schollowie.

Rozprawy prowadzone pod przewodnictwem Freislera, zwłaszcza gdy podsądnymi stali się uczestnicy spisku związanego z zamachem na Hitlera, charakteryzowały się grubiaństwem i brutalnością; wyzwiska i groźby pod adresem oskarżonych były w Trybunale Ludowym na porządku dziennym. Elementarne zasady sprawiedliwego procesu sądowego – takie jak domniemanie niewinności i prawo do obrony – były fikcją.

Trafiony odłamkiem, zginął podczas nalotu lotniczego na dziedzińcu Trybunału Ludowego w Berlinie 3 lutego 1945 r., nie stanął więc przed sądem w tzw. procesie prawników .

Cytaty Roland Freisler

Reklama

„Są przypadki, w których skrucha nic nie daje.“

— Roland Freisler
na procesie Egberta Hayessena (uczestnika zamachu 20 lipca)

„Ty stary dziadu! Co tam majstrujesz cały czas przy tych spodniach?“

— Roland Freisler
do Erwina von Witzlebena, który stanął przed sądem jako uczestnik zamachu 20 lipca (przed procesem odebrano mu sztuczną szczękę i szelki od spodni, które musiał przytrzymywać)

Dzisiejsze rocznice
Jack Welch Fotografia
Jack Welch3
przedsiębiorca amerykański 1935
Meg Ryan Fotografia
Meg Ryan2
aktorka amerykańska 1961
Krecia P.53
dziennikarka, tłumaczka 1934 - 2010
Erving Goffman Fotografia
Erving Goffman1
amerykański socjolog i pisarz 1922 - 1982
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Andrzej Zoll Fotografia
Andrzej Zoll20
polski prawnik, rzecznik praw obywatelskich
Zbigniew Cichoń Fotografia
Zbigniew Cichoń8
polski polityk i adwokat