Roger Garaudy cytaty

Roger Garaudy Fotografia
1  0

Roger Garaudy

Data urodzenia:17. Lipiec 1913
Data zgonu:13. Czerwiec 2012

Roger Garaudy lub Ragaa – były francuski filozof marksistowski, później nawrócony na islam pisarz znany z poglądów rewizjonistycznych wobec Holokaustu.

Podczas II wojny światowej Garaudy był więziony w Dżilfi, w Algierii, jako więzień wojenny francuskiego rządu Vichy. Sygnatariusz apelu sztokholmskiego w 1950 roku. Do 1956 r. Garaudy pozostawał naczelnym ideologiem stalinizmu w ramach Francuskiej Partii Komunistycznej. Do 1970 r. był członkiem Francuskiej Partii Komunistycznej, w której został usunięty za filozoficzno-polityczny rewizjonizm . W okresie "destalinizacji" zaczął łączyć z marksizmem myśl egzystencjalistyczną, a także filozofię społeczną rzymskiego katolicyzmu .

Porzucił te doktryny w 1982 na rzecz sunnickiego islamu, gdy zostając muzułmaninem przybrał imię Ragaa. Mieszkał w Hiszpanii.

W 1998 r. francuski sąd skazał Garaudy'ego na karę 120 000 franków francuskich za szerzenie poglądów rewizjonistycznych w kwestii Holocaustu i zniesławienie na tle rasistowskim, których dopuścił się w swej książce z 1995 pt. Mythes fondateurs de la politique israélienne. Popierając poglądy francuskiego rewizjonisty Holocaustu Roberta Faurissona, Garaudy utrzymywał w książce, że podczas Holocaustu Żydzi nie byli uśmiercani w komorach gazowych. Książka została szybko przetłumaczona na języki arabski i perski, a saudyjski prawnik, Faruk M. Abu Eissa, zmontował zespół pięciu prawników, którzy reprezentowali Garaudy'ego w procesie sądowym. Rząd irański opłacił część wymierzonej Garaudy'emu kary.

Cytaty Roger Garaudy

Dzisiejsze rocznice
Tariq Ali Fotografia
Tariq Ali4
1943
Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański 1922 - 1969
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Abel Bonnard Fotografia
Abel Bonnard2
francuski poeta i pisarz
Henri Lefebvre Fotografia
Henri Lefebvre1
francuski socjolog i filozof
Henri Barbusse Fotografia
Henri Barbusse1
francuski pisarz, dziennikarz i komunista
Georges Bidault Fotografia
Georges Bidault1
francuski polityk
Joseph Fouché Fotografia
Joseph Fouché1
polityk francuski