Roberto Saviano cytaty

Roberto Saviano Fotografia
6  0

Roberto Saviano

Data urodzenia: 22. Wrzesień 1979

Reklama

Roberto Saviano – włoski pisarz i dziennikarz, autor książki Gomorra – podróż po imperium kamorry oraz Piękno i Piekło. W swoich utworach zajmuje się przede wszystkim organizacjami przestępczymi. Pracuje dla włoskich gazet: "L’Espresso", "Il Manifesto" oraz "Corriere del Mezzogiorno".

Roberto Saviano urodził się jako syn lekarza i nauczycielki. Razem z rodzicami mieszkał w małym miasteczku, Casal di Principe, oddalonym 50 km od Neapolu, uważanym za twierdzę kamorry rządzonej przez klan Casalesi. Wbrew woli swego ojca, który chciał, aby jego syn został lekarzem, Roberto skończył studia filozoficzne na Uniwersytecie w Neapolu .

W 2006 ukazała się książka tego, wówczas 27-letniego, dziennikarza pod tytułem Gomorra – podróż po imperium kamorry. Saviano już w tytule porównuje włoską mafię neapolitańską do biblijnej Sodomy i Gomory. Gomorra... to forma literacka mająca cechy powieści i reportażu dziennikarskiego, której autor dokładnie opisuje działanie włoskiej mafii kamorry oraz jej powiązania z legalną gospodarką i polityką. Poza tym Saviano w swej powieści podaje nazwiska bossów oraz innych członków mafii i określa szczegółowo zakres ich działania w systemie. Książka przyniosła autorowi wielką popularność. Przetłumaczono ją na ponad 40 języków. W listopadzie 2007 znalazła się na liście 100 najlepszych książek non fiction, ogłaszanej każdego roku przez "The New York Times". W sumie liczbę sprzedanych egzemplarzy powieści szacuje się na około 5 mln 250 tys. egzemplarzy na całym świecie, w samych Włoszech 2 mln 250 tys. Na podstawie Gomorry... Matteo Garrone nakręcił film o tym samym tytule. Film zdobył wiele nagród w tym Grand Prix festiwalu w Cannes.

Mimo że książka przyniosła autorowi tak wielki sukces, nie uchroniło go to przed mafią. Po apelu Umberto Eco i sześciu noblistów oraz wielu innych, których podpisy zbierał na swych stronach internetowych dziennik "La Repubblica", rząd włoski przydzielił mu ochronę, a pisarz był zmuszony do opuszczenia Neapolu. Od tamtej pory musi co jakiś czas zmieniać miejsce zamieszkania. W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety "La Nación", Saviano zapytany, czy żałował kiedyś napisania swej książki, odpowiedział: "Tak, czasem tego żałuję. Publicznie powtarzam wszędzie, że gdybym mógł się cofnąć w przeszłość, zrobiłbym to samo, ale nie jest to cała prawda. Tak mówi Roberto-pisarz. Ale kiedy zostaję sam, wcale nie jestem tego taki pewny".

W roku 2010 ukazała się kolejna książka Roberto Saviano, pt. Piękno i Piekło. Znajdują się w niej zapiski Saviano z lat 2004 - 2009, a więc w czasach, gdy zaczynała powstawać Gomorra, a także już po jej wydaniu.

Podobni autorzy

Irena Conti Di Mauro2
dziennikarka, poetka polsko-włoska
Giano Accame Fotografia
Giano Accame1
włoski dziennikarz, pisarz i historyk
Roberto Baggio Fotografia
Roberto Baggio1
włoski piłkarz
Oriana Fallaci Fotografia
Oriana Fallaci15
włoska dziennikarka i pisarka

Cytaty Roberto Saviano

Reklama
Reklama
Reklama
Dzisiejsze rocznice
Karl Schiller Fotografia
Karl Schiller
niemiecki polityk 1911 - 1994
José Antonio Primo de Rivera Fotografia
José Antonio Primo de Rivera6
polityk hiszpański, ideolog narodowego syndykalizmu 1903 - 1936
Wojciech Siemion Fotografia
Wojciech Siemion5
aktor polski 1928 - 2010
Władysław Bartoszewski Fotografia
Władysław Bartoszewski53
polski polityk, działacz społeczny, historyk 1922 - 2015
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Irena Conti Di Mauro2
dziennikarka, poetka polsko-włoska
Giano Accame Fotografia
Giano Accame1
włoski dziennikarz, pisarz i historyk