Robert Houghwout Jackson cytaty

Robert Houghwout JacksonFotografia

5  0

Robert Houghwout Jackson

Data urodzenia:13. Luty 1892
Data zgonu:9. Październik 1954

Robert Houghwout Jackson – prokurator generalny Stanów Zjednoczonych w latach 1940–1941 i sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych , w głównym procesie norymberskim oskarżyciel z ramienia USA .

Urodził się w Spring Creek w stanie Pensylwania. Rozpoczął karierę zawodową jako radca prawny, następnie objął funkcję prokuratora podlegającego gubernatorowi Nowego Jorku Franklina Delano Roosevelta . Później podjął pracę w Waszyngtonie, gdzie otrzymał urząd prokuratora generalnego i w 1941 został sędzią Sądu Najwyższego. Po zakończeniu II wojny światowej wybrano go jako jednego z prokuratorów oskarżających o zbrodnie wojenne. Po zakończeniu procesu powrócił do Sądu Najwyższego w Waszyngtonie, gdzie pracował do śmierci.

26 czerwca 1946 roku Uniwersytet Warszawski przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Jego postać pojawiała się m.in. w filmie Epilog norymberski , gdzie jego rolę zagrał Andrzej Łapicki, oraz miniserialu pt. Norymberga , w którym jego rolę zagrał Alec Baldwin.

== Przypisy ==

Cytaty Robert Houghwout Jackson


Robert Houghwout Jackson Fotografia
Robert Houghwout Jackson5
prawnik amerykański 1892 - 1954

Robert Houghwout Jackson Fotografia
Robert Houghwout Jackson5
prawnik amerykański 1892 - 1954
„Zło, które chcemy potępić i ukarać było tak skalkulowane, tak złe i niszczące, że cywilizacja nie mogła tolerować dalszego jego ignorowania, ponieważ nie mogłaby przetrwać, gdyby je powtórzono.“ Źródło: Howard J. Langer, Księga najważniejszych postaci II wojny światowej, tłum. Marek Rudowski, wyd. Bellona, Warszawa 2008, ISBN 9788311111110, s. 350

Podobni autorzy