Robert Houghwout Jackson cytaty

Robert Houghwout Jackson Fotografia
5  0

Robert Houghwout Jackson

Data urodzenia: 13. Luty 1892
Data zgonu: 9. Październik 1954

Reklama

Robert Houghwout Jackson – prokurator generalny Stanów Zjednoczonych w latach 1940–1941 i sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych , w głównym procesie norymberskim oskarżyciel z ramienia USA .

Urodził się w Spring Creek w stanie Pensylwania. Rozpoczął karierę zawodową jako radca prawny, następnie objął funkcję prokuratora podlegającego gubernatorowi Nowego Jorku Franklina Delano Roosevelta . Później podjął pracę w Waszyngtonie, gdzie otrzymał urząd prokuratora generalnego i w 1941 został sędzią Sądu Najwyższego. Po zakończeniu II wojny światowej wybrano go jako jednego z prokuratorów oskarżających o zbrodnie wojenne. Po zakończeniu procesu powrócił do Sądu Najwyższego w Waszyngtonie, gdzie pracował do śmierci.

26 czerwca 1946 roku Uniwersytet Warszawski przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Jego postać pojawiała się m.in. w filmie Epilog norymberski , gdzie jego rolę zagrał Andrzej Łapicki, oraz miniserialu pt. Norymberga , w którym jego rolę zagrał Alec Baldwin.

== Przypisy ==

Cytaty Robert Houghwout Jackson

„Zło, które chcemy potępić i ukarać było tak skalkulowane, tak złe i niszczące, że cywilizacja nie mogła tolerować dalszego jego ignorowania, ponieważ nie mogłaby przetrwać, gdyby je powtórzono.“

— Robert Houghwout Jackson
Źródło: Howard J. Langer, Księga najważniejszych postaci II wojny światowej, tłum. Marek Rudowski, wyd. Bellona, Warszawa 2008, ISBN 9788311111110, s. 350

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Dominique de Villepin Fotografia
Dominique de Villepin2
polityk francuski 1953
Teodor Leszetycki Fotografia
Teodor Leszetycki1
polski pianista, kompozytor i pedagog 1830 - 1915
Gottfried Wilhelm Leibniz Fotografia
Gottfried Wilhelm Leibniz21
niemiecki filozof, matematyk, inżynier-mechanik, fizyk i... 1646 - 1716
Następne dziesiejsze rocznice