Propercjusz cytaty

 Propercjusz Fotografia
6  0

Propercjusz

Data urodzenia: 47 p. n. e.
Data zgonu: 14 p. n. e.
Natępne imiona:Sextus Aurelius Propertius

Reklama

Propercjusz , poeta starożytnego Rzymu. Wiadomości o jego prywatnym życiu są skąpe. Wcześnie stracił ojca, ale otrzymał gruntowne wykształcenie od matki. Dotknęła go częściowa konfiskata rodzinnego majątku, dokonana dla zabezpieczenia potrzeb żołnierzy zwycięskiego w wojnie domowej Oktawiana Augusta. Pisał elegie miłosne, najbardziej znane poświęcone kobiecie imieniem Cynthia. Również treny . Na zamówienie Mecenasa stworzył również kilka utworów opisujących genezę niektórych zwyczajów, budowli czy pomników w Rzymie. Liryka poety uchodzi za trudną z uwagi na skrótowość stylu i liczne dygresje. Jego wiersz jest swobodniejszy niż wiersz Owidiusza, ale bardziej regularny niż wiersz Katullusa. Twórczość Propercjusza nie była znana w średniowieczu, natomiast w renesansie stała się sławna. Wywarła ona wtedy wpływ na wielu poetów europejskich, w tym na Jana Kochanowskiego.

Cytaty Propercjusz

Reklama
Reklama

„What though strength fails? Boldness is certain to win praise. In mighty enterprises, it is enough to have had the determination.“

—  Propertius
Variant translation: Even if strength fail, boldness at least will deserve praise: in great endeavors even to have had the will is enough. II, x, 5.

Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Ludwig van Beethoven Fotografia
Ludwig van Beethoven26
niemiecki kompozytor 1770 - 1827
Bill Hicks Fotografia
Bill Hicks27
amerykański komik i satyryk 1961 - 1994
François Quesnay Fotografia
François Quesnay
ekonomista francuski 1694 - 1774
Hugo Münsterberg Fotografia
Hugo Münsterberg
1863 - 1916
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy