Phil Collins cytaty

Phil Collins Fotografia
6  0

Phil Collins

Data urodzenia: 30. Styczeń 1951

Reklama

Philip David Charles Collins – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, instrumentalista , producent muzyczny i aktor; zdobywca Oscara i Nagrody Grammy. Phil Collins jest powszechnie znany jako wokalista i perkusista brytyjskiej grupy rocka progresywnego Genesis.

Collins śpiewał w ośmiu piosenkach, które dotarły do 1 miejsca listy przebojów Billboard Hot 100 pomiędzy 1984 a 1989 r., w siedmiu jako artysta solowy i w jednej z Genesis. Jego piosenki są różnorodne, od bazującego na dźwiękach perkusji „In the Air Tonight”, poprzez dance-popowe „Sussudio”, do jego największego hitu – mówiącego o problemach społecznych – „Another Day in Paradise”. Jego międzynarodowa popularność sprawiła, że Genesis, grupa zaliczana do nurtu rocka progresywnego, regularnie pojawiała się na listach przebojów muzyki pop i była jednym z filarów w początkach działalności stacji telewizyjnej MTV.

Profesjonalną karierę muzyczną Collins rozpoczął jako perkusista, najpierw w rockowej grupie Flaming Youth, później w Genesis, w którym początkowo był także drugim wokalistą w utworach śpiewanych przez Petera Gabriela, a samodzielnie zaśpiewał dla Genesis w tym okresie tylko dwa utwory. Trzy dalsze piosenki z Collinsem jako wokalistą znalazły się na albumach solowych wydanych przez muzyków związanych z Genesis, m.in. duet w dwóch partiach głosowych, śpiewanych na przemian przez Collinsa i sopranistkę Viv McCulloch przy akompaniamencie gitary klasycznej Anthony’ego Phillipsa: „God If I Saw Her Now” na albumie The Geese and the Ghost.

Collins udzielał się intensywnie jako perkusista studyjny, współpracując z takimi muzykami jak Robert Plant, George Harrison, Brian Eno, John Cale, Robert Fripp, Sally Oldfield, Peter Gabriel, John Hackett, Steve Hackett, Mike Rutherford, Robert Wyatt incognito, Anni-Frid Lyngstad, Philip Bailey, czy Phil Manzanera.

W 1975 r., po odejściu Petera Gabriela, Collins został wokalistą zespołu. Pod koniec dekady pierwszy międzynarodowy przebój Genesis – „Follow You, Follow Me” – stał się początkiem radykalnej zmiany stylu muzycznego grupy, który skierował się ku muzyce pop.

W latach 80. Collins rozpoczął i z powodzeniem kontynuował karierę solową, która wpłynęła także na komercyjny sukces Genesis. Według Atlantic Records całkowita liczba sprzedanych płyt Collinsa wyniosła w 2002 r. ponad 100 mln egzemplarzy.

W 2007 r. Collins powrócił na sceny wielkich stadionów i hal sportowo-widowiskowych, koncertując raz jeszcze z Genesis z Tonym Banksem, Mikiem Rutherfordem przy wsparciu muzyków dodatkowej obsady koncertowej Genesis, grających od odejścia Petera Gabriela i Steve Hacketta: perkusistą Chesterem Thompsonem i gitarzystą Darylem Stuermerem.

Podobni autorzy

Michał Jastrzębski Fotografia
Michał Jastrzębski2
polski perkusista rockowy
Artur Gadowski Fotografia
Artur Gadowski10
polski wokalista i gitarzysta rockowy (IRA)
Dave Grohl Fotografia
Dave Grohl3
amerykański muzyk rockowy, multinstrumentalista
Jason Bonham Fotografia
Jason Bonham1
brytyjski muzyk rockowy, perkusista
Krzysztof Grabowski (perkusista)2
perkusista i autor tekstów zespołu Dezerter
Krzysztof Cugowski Fotografia
Krzysztof Cugowski7
polski wokalista rockowy
Lou Reed Fotografia
Lou Reed
amerykański wokalista i gitarzysta rockowy
Janusz Panasewicz Fotografia
Janusz Panasewicz4
wokalista polski (Lady Pank)

Cytaty Phil Collins

Reklama
Reklama

„I wouldn't blow my head off. I'd overdose or do something that didn't hurt. But I wouldn't do that to the children. A comedian who committed suicide in the Sixties left a note saying, 'Too many things went wrong too often.' I often think about that.“

— Phil Collins
On his suicidal thoughts in recent years — "Exclusive: Phil Collins Admits Suicidal Thoughts" http://www.rollingstone.com/music/news/exclusive-phil-collins-admits-suicidal-thoughts-20101109, Rolling Stone (9 November 2010)

„I can't remember those words (Lyrics) even when we were on tour.“

— Phil Collins
From "Telling Stories", when Collins was asked to sing "Home By The Sea", a song by the band Genesis from the album "Genesis"

Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Corbin Bleu Fotografia
Corbin Bleu
amerykański aktor i piosenkarz 1989
Gershom Scholem Fotografia
Gershom Scholem
filozof izraelski, badacz mistycyzmu żydowskiego 1897 - 1982
Bernard Nathanson6
lekarz amerykański, działacz ruchów pro-life 1926 - 2011
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Michał Jastrzębski Fotografia
Michał Jastrzębski2
polski perkusista rockowy
Artur Gadowski Fotografia
Artur Gadowski10
polski wokalista i gitarzysta rockowy (IRA)
Dave Grohl Fotografia
Dave Grohl3
amerykański muzyk rockowy, multinstrumentalista
Jason Bonham Fotografia
Jason Bonham1
brytyjski muzyk rockowy, perkusista