Peter Altenberg cytaty

Peter Altenberg Fotografia
4  0

Peter Altenberg

Data urodzenia:9. Marzec 1859
Data zgonu:8. Styczeń 1919

Peter Altenberg, właśc. Richard Engländer – pisarz austriackiego modernizmu i barwna postać wiedeńskiej cyganerii. Pseudonim "Altenberg" przyjął ponoć od nazwy jednej z naddunajskich miejscowości.

Jako syn wiedeńskiego kupca otrzymał dobre mieszczańskie wychowanie. Po dwukrotnym przerwaniu studiów i rozpoczęciu nauki na księgarza zdiagnozowano u niego "przewrażliwienie systemu nerwowego", a co za tym idzie niezdolność do wykonywania zawodu. Przeciągające się depresje i kryzysy nerwowe gnębiły Altenberga, jednego z czołowych autorów literackiej grupy "Jung-Wien", do śmierci. Zdrowemu trybowi życia i wegetarianizmowi przeciwstawiała się konsumpcja znacznych ilości alkoholu i leków.

Do kręgu jego przyjaciół należeli m.in. pisarze Arthur Schnitzler i Egon Friedell, architekt Adolf Loos, malarz Oskar Kokoschka. Karl Kraus, czołowy publicysta, satyryk i jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci ówczesnego Wiednia konsekwentnie angażował się na rzecz twórczości Petera Altenberga.

Teksty Altenberga zarówno pod względem treści, jak i formy odpowiadają wrażliwości "nerwowego cygana" przełomu wieków XIX i XX. Do niektórych z nich napisał muzykę Alban Berg.

Cytaty Peter Altenberg

Dzisiejsze rocznice
Wojciech Kuczok Fotografia
Wojciech Kuczok36
pisarz polski 1972
Julian Aleksandrowicz9
polski lekarz 1908 - 1988
Charles Gounod Fotografia
Charles Gounod1
francuski kompozytor operowy 1818 - 1893
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Adolf Loos Fotografia
Adolf Loos1
architekt austriacki
Gustav Klimt Fotografia
Gustav Klimt2
austriacki malarz i grafik
Sylvia Plath Fotografia
Sylvia Plath20
amerykańska poetka, pisarka i eseistka
Virginia Woolf Fotografia
Virginia Woolf67
angielska pisarka
Joseph Bonanno Fotografia
Joseph Bonanno3
amerykański gangster