Persjusz cytaty

 Persjusz Fotografia
0  0

Persjusz

Data urodzenia: 4. Grudzień 34 n. e.
Data zgonu: 24. Listopad 62 n. e.

Reklama

Persjusz, właśc. Aulus Persius Flaccus – poeta i satyryk rzymski. Urodził się w Volaterrae w Etrurii; pochodził z klasy ekwitów. Pobierał nauki w Rzymie pod kierunkiem gramatyka Remiusza Palemona oraz retora Werginiusza Flawiusza. Był przyjacielem Lucjusza Anneusza Kornutusa, który miał duży wpływ na jego twórczość.

Do czasów dzisiejszych zachowało się sześć satyr jego autorstwa , pisanych heksametrem. Satyra pierwsza ukazuje krytyczny obraz ówczesnego życia literackiego, pozostałe, utrzymane w duchu filozofii stoickiej i bliższe diatrybie filozoficznej niż satyrze, przedstawiają zagadnienia moralno-filozoficzne.

Twórczość Persjusza nie wzbudzała większego zainteresowania wśród jego współczesnych; zwrócili na nią uwagę dopiero Ojcowie Kościoła , później czytano go w średniowieczu.

W Polsce dzieła Persjusza znane były już w XII w. O jego twórczości pisali m. in. Paweł z Krosna i Maciej Kazimierz Sarbiewski; jej wpływ widać w Kronice polskiej Wincentego Kadłubka oraz w Satyrach Krzysztofa Opalińskiego.

Pierwszy polski przekład jego satyr, autorstwa Marcina Słonkowicza, ukazał się w 1651 roku. W 1929 roku pojawiło się tłumaczenie prozą autorstwa Stanisława Seligi. W 1958 roku ukazało się nowe tłumaczenie Jana Sękowskiego, jako część antologii Trzej satyrycy rzymscy.

Cytaty Persjusz

Reklama

„Let them recognize virtue and rot for having lost it.“

—  Persius
Satire III, line 38. Alternate translation (by William Gifford):— "In all her charms, set Virtue in their eye, And let them see their loss, despair, and—die!"

„Who’ll read that sort of thing?“

—  Persius
Satire I, line 2 (translated by W. S. Merwin).

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Brian Molko Fotografia
Brian Molko28
amerykańsko-brytyjski gitarzysta i wokalista (Placebo) 1972
Dolph Schayes Fotografia
Dolph Schayes1
koszykarz amerykański 1928 - 2015
Augusto Pinochet Fotografia
Augusto Pinochet14
wojskowy dyktator Chile 1915 - 2006
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Lukian z Samosat Fotografia
Lukian z Samosat3
starożytny pisarz grecki
Marek Terencjusz Warron Fotografia
Marek Terencjusz Warron1
uczony i pisarz rzymski