Pedro Juan Gutiérrez cytaty

3  0

Pedro Juan Gutiérrez

Data urodzenia: 27. Styczeń 1950

Reklama

Pedro Juan Gutiérrez – jeden z najbardziej znanych współczesnych kubańskich pisarzy.

Jako jedenastoletni chłopiec sprzedawał lody i gazety. Przez pięć lat służył w jednostce saperów. Był instruktorem pływania i kajakarstwa. W latach 1966-1970 pracował jako robotnik rolny na plantacjach trzciny cukrowej, potem jako technik budowlany i kreślarz. W 1978 r. ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Hawańskim. Dziennikarz prasowy, telewizyjny i radiowy, malarz, rzeźbiarz i poeta wizualny, autor wielu tomików poezji, napisał m.in.: Trilogía sucia de la Habana , El Rey de la Habana, Animal tropical , El insaciable hombre araña , Carne de perro . Wszystkie te powieści, składające się na serię Ciclo de Centro Habana, opublikowało barcelońskie wydawnictwo Anagrama. Do dzisiaj jego powieści i opowiadania nie zostały wydane na Kubie.

Po opublikowaniu Brudnej trylogii o Hawanie Pedro Juan Gutiérrez stał się jednym z najbardziej buntowniczych i bezczelnych głosów współczesnej literatury kubańskiej. Ostrym i często wulgarnym językiem mówi o straszliwej pauperyzacji kubańskiego społeczeństwa, o złu i odczłowieczeniu, które są udziałem postaci zanurzonych w plugawym świecie rozpaczy i chaosu. Jest uważany za mistrza brudnego realizmu a jego twórczość często porównywana jest do dzieł Bukowskiego. Zapewniła tez Gutiérrezowi rozgłos i poczesne miejsce wśród twórców nowej powieści latynoamerykańskiej.

W 2000 roku powieść Tropikalne zwierzę zdobyła Premio Alfonso García-Ramos, nagrodę przyznawaną przez radę miejską Teneryfy i wydawnictwo Anagrama.

Obecnie Gutiérrez mieszka w Hawanie.

Cytaty Pedro Juan Gutiérrez

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej 1889 - 1945
Wojciech Korfanty Fotografia
Wojciech Korfanty5
polityk polski, działacz narodowy na Górnym Śląsku 1873 - 1939
Dylan Klebold1
Amerykanin, sprawca masakry w Columbine High School 1981 - 1999
William Burges Fotografia
William Burges
1827 - 1881
Następnych dzisiejszych rocznic