Paul Gerhardt cytaty

Paul Gerhardt Fotografia
0   0

Paul Gerhardt

Data urodzenia: 12. Marzec 1607
Data zgonu: 27. Maj 1676

Reklama

Paul Gerhardt – niemiecki teolog, poeta religijny, duchowny luterański. W latach 1628-1634 studiował teologię w Wittenberdze. Od 1651 był proboszczem w Mittenwalde, 1657-1666 diakonem w Nikolaikirche w Berlinie, od 1669 archidiakonem w Lubinie.

Na okres pobytu w Berlinie przypada rozkwit twórczości Gerhardta i jego współpracy z kompozytorem Johannem Crügerem. Paul Gerhardt został uznany za najwybitniejszego twórcę poezji religijnej w Niemczech XVII wieku, Crüger natomiast zyskał miano jednego z najsławniejszych twórcy muzyki pieśni protestanckich, które śpiewane są do dziś i znane w wersjach artystycznych m.in. z kantat i pasji Johanna Sebastiana Bacha. Zbiór pieśni Praxis pietatis melica wydany przez Crügera został po raz pierwszy w 1640, rozszerzony o 15 pieśni do poezji Gerhardta w roku 1647, w roku 1661 miał już 10. wydanie i było w nim aż 88 pieśni do słów Gerhardta. W 1721 śpiewnik miał swoje 39. wydanie.

Zachowane dzieło Paula Gerhardta zawiera 137 pieśni i poezji niemieckich, 15 poezji łacińskich, cztery mowy pogrzebowe, liczne listy, testament Gerhardta – zasady życiowe dla jego syna, pisemne oświadczenia w sporze z księciem Fryderykiem Wilhelmem oraz cztery tzw. medytacje . 32 pieśni zostały włączone do aktualnego kancjonału protestanckiego.

Muzykę do słów Gerhardta pisali Johann Crüger i Johann Georg Ebeling, który został kantorem w Nikolaikirche w Berlinie, następcą Johanna Crügera. Bliska znajomość zawiązana w Berlinie z Paulem Gerhardtem sprawiła, że Ebeling zrezygnował z powrotu do rodzinnego Lüneburga, gdzie mógł zostać kantorem po śmierci swojego nauczyciela, Michaela Jacobiego. W roku 1668 Paul Gerhardt wyjechał z Berlina do Lübben, w tym też roku wyjechał z Berlina także Ebeling, który osiedlił się w Szczecinie. Na przełomie lat 1666 i 1667, a więc pod koniec swojego pobytu w Berlinie obaj twórcy pracowali nad wspólnym zbiorem pieśni. Pierwsze wydanie – zbiór 120 pieśni – ukazało się w 1667 we Frankfurcie nad Odrą i w Berlinie pod tytułem Pauli Gerhardi geistliche Andachten. Było to najważniejsze osiągnięcie życiowe kompozytora, a również najobszerniejszy zbiór pieśni napisanych do tekstów Gerhardta. Kolejne wydania ukazywały się w Szczecinie cztery razy , następnie w Norymberdze i w Augsburgu . Również ukazywały się pieśni do słów Gerhardta, będące przeróbkami starszych pieśni lub tekstami dostosowanymi do starszych melodii. Jedna z najsłynniejszych pieśni protestanckich, O Haupt voll Blut und Wunden, znana z polskiego tłumaczenia z tekstem O Głowo, coś skrwawiona, swój niemiecki tekst zawdzięcza właśnie Paulowi Gerhardtowi, lecz jest on trawestacją średniowiecznego łacińskiego hymnu pasyjnego Salve caput cruentatum Arnulfa von Löwen, cysterskiego mnicha z klasztoru w Löwen w Belgii, natomiast jej muzyka pochodzi z wcześniejszej pieśni Hansa Leo Hasslera.

Podobni autorzy

Ludwig van Beethoven Fotografia
Ludwig van Beethoven26
niemiecki kompozytor
Georg Christoph Lichtenberg Fotografia
Georg Christoph Lichtenberg230
pisarz niemiecki, aforysta
Jerzy Liebert Fotografia
Jerzy Liebert10
polski poeta
Jorge Luis Borges Fotografia
Jorge Luis Borges45
argentyński pisarz, poeta i eseista
Søren Kierkegaard Fotografia
Søren Kierkegaard59
duński teolog i filozof
Michaił Bułhakow Fotografia
Michaił Bułhakow77
pisarz rosyjski
Adam Mickiewicz Fotografia
Adam Mickiewicz53
polski poeta
Lew Tołstoj Fotografia
Lew Tołstoj120
pisarz rosyjski

Cytaty Paul Gerhardt

„Oh! make me Thine forever;
And should I fainting be,
Lord! let me never, never,
Outlive my love to Thee!“

—  Paul Gerhardt
Reported in Josiah Hotchkiss Gilbert, Dictionary of Burning Words of Brilliant Writers (1895), p. 400.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating
Dzisiejsze rocznice
François de La Rochefoucauld Fotografia
François de La Rochefoucauld132
pisarz i filozof francuski 1613 - 1680
Victor Thorn Fotografia
Victor Thorn
1844 - 1930
Anton Webern Fotografia
Anton Webern
austriacki kompozytor 1883 - 1945
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Juliusz Słowacki Fotografia
Juliusz Słowacki37
polski poeta
Ludwig van Beethoven Fotografia
Ludwig van Beethoven26
niemiecki kompozytor
Georg Christoph Lichtenberg Fotografia
Georg Christoph Lichtenberg230
pisarz niemiecki, aforysta
Jerzy Liebert Fotografia
Jerzy Liebert10
polski poeta