Paul Bowles cytaty

Paul Bowles Fotografia

9   0

Paul Bowles

Data urodzenia: 30. Grudzień 1910
Data zgonu: 18. Listopad 1999

Paul Frederic Bowles – amerykański poeta i prozaik, tłumacz, kompozytor. Mąż Jane Bowles.

Bowles był utalentowanym kompozytorem muzyki poważnej. W 1928 rozpoczął studia na Uniwersytecie Virginia. Na początku lat 30. sporo podróżował, we Francji spotkał się m.in. z Gertrude Stein. W tym czasie po raz pierwszy odwiedził Tanger. W 1938 poślubił Jane Auer, która później – pod nazwiskiem męża – stanie się cenioną pisarką. Związek przetrwał do śmierci pisarki w 1973.

W latach 40. małżeństwo Bowles mieszkało w rodzinnym mieście pisarza. W połowie dekady Bowles napisał swe pierwsze dojrzałe opowiadania . W 1947 osiadł w Tangerze, rok później dołączyła do niego żona.

Jego debiutancka powieść – Pod osłoną nieba – ukazała się w 1949. Na jej podstawie w 1990 Bernardo Bertolucci nakręcił film o tym samym tytule z Debrą Winger i Johnem Malkovichem w rolach głównych.

Oprócz powieści Bowles był autorem kilkunastu zbiorów opowiadań i poezji. Jego twórczość ma często ukryty charakter autobiograficzny .

Zajmował się również tłumaczeniem i propagowaniem twórczości marokańskich pisarzy . Publikował artykuły podróżnicze, był zafascynowany tradycyjną muzyką marokańską i w trakcie swoich podróży zajmował się jej rejestrowaniem. W Tangerze mieszkał przez ponad 50 lat.

Paul Bowles, pomimo małżeństwa zawartego z Jane, był gejem. Sama pani Bowles również była homoseksualna.

Cytaty Paul Bowles

Paul Bowles Fotografia
Paul Bowles9
amerykański pisarz 1910 – 1999
Paul Bowles Fotografia
Paul Bowles146
American composer, writer, translator 1910 – 1999