Patrick Süskind cytaty

8  0

Patrick Süskind

Data urodzenia:26. Marzec 1949
Natępne imiona:پاتریک زوسکیند

Patrick Süskind – niemiecki pisarz oraz autor scenariuszy. Studiował historię na Uniwersytecie w Monachium oraz Aix-en-Provence, obecnie mieszka w Monachium i Paryżu.

Jego najgłośniejsza powieść to Pachnidło , która zdobyła uznanie w świecie literackim i w 2006 została zekranizowana przez Toma Tykwera, po tym jak wytwórnia filmowa Constantin-Film nabyła prawa do wyłączności. Ponadto Süskind ma swój udział w scenariuszach do kilku filmów: dziesięcioodcinkowego Monaco Franze , w którym sam zagrał niewielką rolę drugoplanową, Kir Royal z 1986, filmu Rossini oraz Vom Suchen und Finden der Liebe w reżyserii Helmuta Dietla.

Jednoaktowy monolog Süskinda Kontrabasista z 1981 był w sezonie teatralnym 1984/85 najczęściej graną sztuką w teatrach niemieckojęzycznych .

Süskind jest człowiekiem nielubiącym poklasku. Udzielił bardzo niewielu wywiadów, nie uczestniczy w życiu publicznym, wielokrotnie odmawiał przyjęcia nagród literackich, jak chociażby Nagrody Gutenberga, Nagrody Tukana, czy Nagrody Literackiej FAZ .

Cytaty Patrick SüskindPatrick Süskind8
niemiecki pisarz oraz autor scenariuszy 1949
Patrick Süskind94
German writer and screenwriter 1949

Patrick Süskind94
German writer and screenwriter 1949
„He who ruled scent ruled the hearts of men.“ Perfume: The Story of a Murderer

Podobni autorzy