Patrick Süskind cytaty

8  0

Patrick Süskind

Data urodzenia: 26. Marzec 1949
Natępne imiona:پاتریک زوسکیند

Reklama

Patrick Süskind – niemiecki pisarz oraz autor scenariuszy. Studiował historię na Uniwersytecie w Monachium oraz Aix-en-Provence, obecnie mieszka w Monachium i Paryżu.

Jego najgłośniejsza powieść to Pachnidło , która zdobyła uznanie w świecie literackim i w 2006 została zekranizowana przez Toma Tykwera, po tym jak wytwórnia filmowa Constantin-Film nabyła prawa do wyłączności. Ponadto Süskind ma swój udział w scenariuszach do kilku filmów: dziesięcioodcinkowego Monaco Franze , w którym sam zagrał niewielką rolę drugoplanową, Kir Royal z 1986, filmu Rossini oraz Vom Suchen und Finden der Liebe w reżyserii Helmuta Dietla.

Jednoaktowy monolog Süskinda Kontrabasista z 1981 był w sezonie teatralnym 1984/85 najczęściej graną sztuką w teatrach niemieckojęzycznych .

Süskind jest człowiekiem nielubiącym poklasku. Udzielił bardzo niewielu wywiadów, nie uczestniczy w życiu publicznym, wielokrotnie odmawiał przyjęcia nagród literackich, jak chociażby Nagrody Gutenberga, Nagrody Tukana, czy Nagrody Literackiej FAZ .

Podobni autorzy

Walter Moers7
niemiecki pisarz, malarz, autor komiksów
Olga Tokarczuk Fotografia
Olga Tokarczuk52
polska pisarka
Sidney Sheldon2
pisarz amerykański

Cytaty Patrick Süskind

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Wasił Lewski Fotografia
Wasił Lewski
rewolucjonista bułgarski 1837 - 1873
Andreas Feininger
1906 - 1999
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Walter Moers7
niemiecki pisarz, malarz, autor komiksów
Olga Tokarczuk Fotografia
Olga Tokarczuk52
polska pisarka
Judith Krantz
pisarka amerykańska