Othmar Spann cytaty

1  0

Othmar Spann

Data urodzenia: 1. Październik 1878
Data zgonu: 8. Lipiec 1950

Reklama

Othmar Spann – konserwatywny austriacki filozof, socjolog i ekonomista.

Othmar Spann pochodził z przedmieść Wiednia. Studiował filozofię i politologię na uniwersytetach austriackich, szwajcarskich i niemieckich. W 1903 obronił doktorat z politologii na uniwersytecie w Tybindze, a w 1907 otrzymał habilitację w wyższej szkole technicznej w Brnie. Po tym fakcie zajął się nauczaniem, a wkrótce podjął także pracę w centralnej komisji statystycznej w Wiedniu. W czasie pierwszej wojny światowej służył w stopniu porucznika na froncie wschodnim, został ciężko raniony pod Lwowem i od 1916 został zatrudniony w Ministerstwie Wojny, gdzie zajmował się ekonomią wojenną.

W 1919 Spann rozpoczął wykłady z dziedziny ekonomii w wydziale prawa na uniwersytecie wiedeńskim , gdzie zdobył sporą popularność wśród studentów. W 1933 został członkiem austriackiej Akademii Nauk. Był zdeklarowanym przeciwnikiem marksizmu i liberalizmu. Rozwijał teorię idealnego zdecentralizowanego państwa korporacyjnego, którą starał się zainteresować koła rządzące Austrii . Głosił, że pojedyncza osoba podporządkowana jest społeczeństwu i może istnieć tylko jako część tego społeczeństwa.

Te koncepcje spowodowały, że zaczął być uznawany pod koniec lat 20. ideologiem Heimwehry . W 1928 był współzałożycielem Związku Walki o Kulturę Niemiecką - w ramach jego działalności za wzór przywoływał Adolfa Hitlera, widząc w jego ideach trzecią drogę, obok demokracji i marksizmu. W 1931 został jednak wykluczony ze Związku z powodu różnic ideologicznych z innymi przywódcami. Nadal jednak wspierał narodowy socjalizm, od końca lat 20. będąc członkiem austriackiej NSDAP, popierając palenie książek. Obawiał się jednak rozmiarów narastającego w Niemczech antysemityzmu, w związku z czym sam w 1935 został zaatakowany przez organy narodowosocjalistyczne, a po Anschlussie został odsunięty z uniwersytetu, a nawet uwięziony w Dachau.

W 1945 starał się o powrót na uniwersytet, jednak bez powodzenia.

Cytaty Othmar Spann

Dzisiejsze rocznice
Heitor Villa-Lobos Fotografia
Heitor Villa-Lobos1
brazylijski kompozytor, dyrygent i pianista 1887 - 1959
Maria I Tudor Fotografia
Maria I Tudor7
królowa Anglii 1516 - 1558
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Wolfgang Pauli Fotografia
Wolfgang Pauli5
fizyk szwajcarski, noblista
John Stuart Mill Fotografia
John Stuart Mill19
angielski filozof, politolog i ekonomista
Ernst Mach Fotografia
Ernst Mach1
fizyk austriacki
Tadeusz Milewski2
językoznawca polski
Rudolf Hilferding Fotografia
Rudolf Hilferding1
polityk austriacki