Nathaniel Branden cytaty

8  0

Nathaniel Branden

Data urodzenia:9. Kwiecień 1930
Data zgonu:3. Grudzień 2014

Nathaniel Branden, właśc. Nathan Blumenthal - psychoterapeuta i pisarz, najbardziej znany z prac poświęconych poczuciu własnej wartości. Będąc współpracownikiem i partnerem Ayn Rand, Branden miał znaczący udział w propagowaniu filozofii Rand znanej jako obiektywizm.

Branden ukończył psychologię na Uniwersytecie Kalifornijskim , oraz Nowojorskim , w 1973 zdobył tytuł doktorski w California Graduate Institute. W 1950 Branden poznał pisarkę Ayn Rand, której opowiadań był miłośnikiem. Rand oraz młodszy od niej o 25 lat Branden zostali kochankami i nawiązali współpracę, która trwała do roku 1968. Na ten związek zgodzili się również ówcześni małżonkowie obojga. Branden był współautorem biuletynów The Objectivist Newsletter oraz książek Rand, takich jak Cnota egoizmu . Po konflikcie z Rand, Branden usunięty został z głównego nurtu rozwoju filozofii obiektywizmu. Swoje życie z Ayn Rand opisał później w książce Judgement Day.

Jako samodzielny autor stał się jednym z propagatorów koncepcji poczucia własnej wartości , tłumaczonego także na język polski jako "samouznanie". Podstawową tezą nauczania Brandena jest konieczność wzięcia odpowiedzialności za swoje życie, szacunku dla postrzeganej rzeczywistości i poznanie samego siebie.

Według Tadeusza Niwińskiego, kluczową u Brandena jest teoria "6 filarów poczucia własnej wartości", którymi są:

świadome życie

samoakceptacja

odpowiedzialność za siebie

asertywność

życie celowe

prawość i uczciwość

Nathaniel Branden pracował jako psychoterapeuta i coach w Los Angeles.

Cytaty Nathaniel Branden

Nathaniel Branden101
Canadian–American psychotherapist and writer 1930 - 2014
Podobni autorzy