Miles Davis cytaty

Miles Davis Fotografia
1  0

Miles Davis

Data urodzenia: 26. Maj 1926
Data zgonu: 28. Wrzesień 1991

Reklama

Miles Dewey Davis III – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.

Stał na czele niemal każdego istotnego etapu rozwoju jazzu od czasów II wojny światowej po lata 90. Pojawił się na wielu spośród ważnych nagrań bebopowych, był prekursorem jazz-rocka i nagrał pierwszy cool jazzowy album. Był jedną z osób odpowiedzialnych za rozwój jazzu modalnego, a jazz fusion powstało w wyniku jego współpracy z innymi muzykami w późnych latach 60. i wczesnych 70. Free jazz był jedynym powojennym stylem, na który Davis nie miał znaczącego wpływu, jednakże był później uprawiany przez niektórych muzyków występujących w zespołach Davisa. Nagrania, razem z dorobkiem koncertowym jego licznych grup, odegrały kluczową rolę w procesie akceptacji jazzu jako gatunku muzycznego o trwałej wartości.

Davis był jednym z późnych przedstawicieli linii trębaczy jazzowych, którą rozpoczął Buddy Bolden i która objęła Joego „Kinga” Olivera, Louisa Armstronga, Roya Eldridge’a i Dizzy’ego Gillespie. Był porównywany do Duke’a Ellingtona jako innowatora muzycznego; obaj byli zręcznymi graczami na swoich instrumentach, ale nie uważano ich za technicznych wirtuozów. Najsilniejszą stroną Ellingtona były komponowanie i przewodzenie dużym zespołom muzycznym, z kolei Davis miał talent do organizowania utalentowanych muzyków w małe grupy i tworzenia przestrzeni, w której mogli się oni rozwinąć. Wielu znanych jazzmanów grało w jednej z grup Davisa.

W 1984 Davis otrzymał NEA Jazz Masters Award. 13 marca 2006 został pośmiertnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Znalazł się także w St. Louis Walk of Fame i w Big Band and Jazz Hall of Fame . W październiku 2015 miała miejsce premiera biograficznego filmu Miles Ahead w reżyserii Dona Cheadle'a, który odegrał również rolę muzyka.

Cytaty Miles Davis

Reklama

„Don't play what's there, play what's not there.“

— Miles Davis
In SPIN (December 1990). p. 30, and in [https://www.google.com/search?tbm=bks&hl=en&q=%22play+anything+on+a+horn%22+miles+davis#hl=en&q=%22don%27t+play+what%27s+there%22+not+davis&tbm=bks many other sources], but I can't find the original one.

Reklama

„When you are creating your own shit, man, even the sky ain't the limit.“

— Miles Davis
Davis was questioning the increasing length of John Coltrane solos, and Trane answered "I don't know how to stop."

Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Wasilij Grossman Fotografia
Wasilij Grossman18
pisarz radziecki 1905 - 1964
Gerd von Rundstedt Fotografia
Gerd von Rundstedt2
niemiecki feldmarszałek 1875 - 1953
Jan XXII Fotografia
Jan XXII1
papież 1244 - 1334
Giuseppe Prisco5
1921 - 2001
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Tomasz Stańko Fotografia
Tomasz Stańko3
polski muzyk jazzowy, trębacz
Louis Armstrong Fotografia
Louis Armstrong2
amerykański trębacz, wokalista i kompozytor jazzowy
Łukasz Golec Fotografia
Łukasz Golec2
polski muzyk popowy i jazzowy
Sarah Vaughan Fotografia
Sarah Vaughan
amerykańska wokalistka jazzowa
Tony Bennett Fotografia
Tony Bennett
amerykański piosenkarz
Thelonious Monk Fotografia
Thelonious Monk
amerykański muzyk jazzowy, pianista, kompozytor
Jacek Zieliński (muzyk) Fotografia
Jacek Zieliński (muzyk)2
polski muzyk, członek zespołu Skaldowie
Jim Hall Fotografia
Jim Hall2
amerykański gitarzysta jazzowy