Max Liebermann cytaty

Max Liebermann Fotografia
2  0

Max Liebermann

Data urodzenia:20. Lipiec 1847
Data zgonu:8. Luty 1935

Max Liebermann – niemiecki malarz i grafik pochodzenia żydowskiego. Przedstawiciel realizmu, później impresjonizmu. Współzałożyciel Berlińskiej Secesji.

Urodził się jako syn zamożnego żydowskiego przemysłowca, Louisa Philippe Liebermanna i jego żony . Jego dziadek Joseph Lieberman był przedsiębiorcą włókienniczym. Jako pierwszy w Prusach zbudował maszyny do produkcji bawełny, tkanin i tym samym załamał angielski monopol. Bratem Maxa był Felix Liebermann , niemiecki historyk. Jego kuzyn Carl Theodore Liebermann był niemieckim chemikiem.

Liebermann najpierw studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie w Berlinie, ale później studiował malarstwo i rysunek w Weimarze w 1869 roku w Paryżu w 1872 roku, gdzie malował pod wpływem Gustawa Courbeta, Milleta i Munkacsy'ego.

Studiował u Charlesa Verlata, Carla Steffecka i Ferdinanda Wilhelma Pauwelsa. Podczas wojny francusko-pruskiej , Lieberman służył koło Metzu jako medyk z zakonu joannitów.

W latach 1873–1878 przebywał w Paryżu. W latach 1878–1884 działał w Monachium, później w Berlinie. Odbył podróż naukową do Holandii 1876–1877, gdzie wpłynęła na niego sztuka Israelsa.

Malował pejzaże, portrety, sceny religijne i rodzajowe. Tworzył akwaforty. Początkowo tworzył realistyczne obrazy o ciemnych kolorach: Kobiety skubiące gęsi , następnie rozjaśnił paletę w plenerowych kompozycjach z Holandii Dom starców w Amsterdamie , Wiązanie sieci . Po 1890 wprowadził efekty impresjonistyczne, wykształcając ostatecznie swój styl: Kąpiący się chłopcy , Gra w polo , Uliczka żydowska w Amsterdamie oraz pejzaże z Wannsee.

Wybrane dzieła: Kobiety skubiące gęsi , Naprawa sieci , Kobieta z kozami oraz portrety: burmistrza Petersena , Autoportret . Znany również jako grafik.

Napisał Die Phantasie in der Malerei .

Cytaty Max Liebermann

Dzisiejsze rocznice
Philip Pullman Fotografia
Philip Pullman23
pisarz angielski 1946
Umberto Boccioni Fotografia
Umberto Boccioni2
1882 - 1916
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar... 1897 - 1991
Ernest Rutherford Fotografia
Ernest Rutherford6
chemik i fizyk z Nowej Zelandii, noblista 1871 - 1937
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Max Ernst Fotografia
Max Ernst2
niemiecki malarz, rzeźbiarz, grafik i pisarz
Christian Morgenstern Fotografia
Christian Morgenstern6
poeta i pisarz niemiecki
Walter Moers7
niemiecki pisarz, malarz, autor komiksów
Józef Szajna Fotografia
Józef Szajna3
polski malarz, scenograf, reżyser
Hans Arp Fotografia
Hans Arp5
francuski malarz, rzeźbiarz i poeta pochodzenia niemieckiego