Max Liebermann cytaty

Max Liebermann Fotografia
2  0

Max Liebermann

Data urodzenia: 20. Lipiec 1847
Data zgonu: 8. Luty 1935

Reklama

Max Liebermann – niemiecki malarz i grafik pochodzenia żydowskiego. Przedstawiciel realizmu, później impresjonizmu. Współzałożyciel Berlińskiej Secesji.

Urodził się jako syn zamożnego żydowskiego przemysłowca, Louisa Philippe Liebermanna i jego żony . Jego dziadek Joseph Lieberman był przedsiębiorcą włókienniczym. Jako pierwszy w Prusach zbudował maszyny do produkcji bawełny, tkanin i tym samym załamał angielski monopol. Bratem Maxa był Felix Liebermann , niemiecki historyk. Jego kuzyn Carl Theodore Liebermann był niemieckim chemikiem.

Liebermann najpierw studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie w Berlinie, ale później studiował malarstwo i rysunek w Weimarze w 1869 roku w Paryżu w 1872 roku, gdzie malował pod wpływem Gustawa Courbeta, Milleta i Munkacsy'ego.

Studiował u Charlesa Verlata, Carla Steffecka i Ferdinanda Wilhelma Pauwelsa. Podczas wojny francusko-pruskiej , Lieberman służył koło Metzu jako medyk z zakonu joannitów.

W latach 1873–1878 przebywał w Paryżu. W latach 1878–1884 działał w Monachium, później w Berlinie. Odbył podróż naukową do Holandii 1876–1877, gdzie wpłynęła na niego sztuka Israelsa.

Malował pejzaże, portrety, sceny religijne i rodzajowe. Tworzył akwaforty. Początkowo tworzył realistyczne obrazy o ciemnych kolorach: Kobiety skubiące gęsi , następnie rozjaśnił paletę w plenerowych kompozycjach z Holandii Dom starców w Amsterdamie , Wiązanie sieci . Po 1890 wprowadził efekty impresjonistyczne, wykształcając ostatecznie swój styl: Kąpiący się chłopcy , Gra w polo , Uliczka żydowska w Amsterdamie oraz pejzaże z Wannsee.

Wybrane dzieła: Kobiety skubiące gęsi , Naprawa sieci , Kobieta z kozami oraz portrety: burmistrza Petersena , Autoportret . Znany również jako grafik.

Napisał Die Phantasie in der Malerei .

Cytaty Max Liebermann

„Według mojego przekonania sztuka nie ma nic wspólnego ani z polityką, ani z pochodzeniem.“

— Max Liebermann
rezygnując z honorowej prezydencji w Pruskiej Akademii Sztuk w dniu 7 maja 1933 r., gdy jako Żyd otrzymał zakaz wykonywania swego zawodu

„Nie mógłbym tyle zjeść, ile chciałbym wyrzygać.“

— Max Liebermann
widząc pochód zwolennników Adolfa Hitlera dniu 30 stycznia 1933 roku, gdy władzę rządową w Niemczech objęło NSDAP

Dzisiejsze rocznice
Brian Molko Fotografia
Brian Molko28
amerykańsko-brytyjski gitarzysta i wokalista (Placebo) 1972
Dolph Schayes Fotografia
Dolph Schayes1
koszykarz amerykański 1928 - 2015
Augusto Pinochet Fotografia
Augusto Pinochet14
wojskowy dyktator Chile 1915 - 2006
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Max Ernst Fotografia
Max Ernst2
niemiecki malarz, rzeźbiarz, grafik i pisarz